İnternet

Meta’nın Yeni Patentleri, Metaverse’i Reklama Boğabilir!

Facebook, yani artık yeni ismiyle Meta, Metaverse ile ilgili yüzlerce yeni patent müracaatında bulundu. Metaverse dünyasına girmek için herkes epeyce heyecanlı, fakat husus Meta (Facebook) olunca her yerde karşınıza reklam çıkması ve etrafın sanal mağazalarla donatıldığını görme fikri kulağa pek de yabancı gelmiyor. Bu doğrultuda, alınan patentlerin pek birçoklarının şirketin sanal dünya aracılığıyla nasıl para kazanacağına dair olduğunu söylememize gerek bile yok.

Financial Times’a nazaran Meta, hiper maksatlı reklam ve sponsorlu içerikler uygulamak için hazırlık yapıyor. Sanal dünyanın her bir adımını reklamla donatmak isteyen Mark Zuckerberg, kullanıcıların yaşına, cinsiyetine, toplumsal medyadaki beğenilerine ve yorumlarına ve alışılmış ki hangi reklamlara ne kadar mühlet ile baktıklarına dayalı olarak şahsileştirilmiş reklamlar oluşturmayı planlıyor. Bu mevzuyu Meta’nın global ilgilerinden sorumlu lideri Nick Clegg de destekliyor.

  • Metaverse Tam Olarak Nedir?

Clegg, “Bizim için Meta bilgi tabanındaki iş modeli ticaret odaklı. Bunda reklamlar açıkça rol oynuyor” derken, elbette Meta yahut öteki farklı bir uygulamadan farklı bir şey de beklememek gerekiyor. Çünkü fiyatsız platformlarda iş büsbütün reklamlar üzerinden dönüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu