BilimTeknoloji

Ölümcül kazaya karışan bir Tesla şoförünün Autopilot kullandığı ortaya çıktı

Bir Tesla şoförü, Autopilot sistemiyle aracını kullanırken kırmızı ışıkta geçerek iki kişinin vefatıyla sonuçlanan bir kazaya karıştı. Araç şoförü, müşterilere sunulan yarı otonom sürüş özelliklerini kullanan birine karşı açılan birinci ağır suçlamalarla karşı karşıya kaldı.

Kazanın Autopilot kaynaklı olup olmadığı bilinmiyor

2019 yılında Kevin George Aziz Riad, Tesla Model S ile Los Angeles’ta bir kırmızı ışıkta geçerek bir Honda Civic’e çarptı. Kaza sonucunda Riad ve yanındaki kişi yaralanırken Civic’te bulunan iki kişi ömrünü yitirdi.

Yaşanan kazanın akabinde son birkaç yıldır olayı araştıran ABD’nin Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Yönetimi (NHTSA), kaza sırasında Tesla’nın yarı otonom sürüş modu olan Autopilot’un açık olduğunu bildirdi.NHTSA, yaptığı bir açıklamada yarı otonom bir sisteme sahip olsa bile araçların her vakit şoförün denetimi altında olması gerektirdiğini belirtti.

 Kazaya Autopilot sisteminin mi neden olduğu bilinmiyor lakin yarı otonom sürüş sistemi kullanan bir şoförün karıştığı ölümcül bir kaza nedeniyle ABD’de ağır hatayla suçlanan birinci kişi olabileceği belirtiliyor. Riad, adam öldürmeyle yargılanıyor ve ön duruşması 23 Şubat’ta yapılacak.

NHTSA ve Ulusal Ulaştırma Güvenliği Şurası, ölümcül olanlar da dahil olmak üzere birden fazla kaza için Autopilot sistemi hakkında soruşturma başlattılar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu