Sosyal Medya

Meta ve Snap’e dava şoku!

Toplumsal medya platformları, internetin dünya genelinde yaygınlaşmasının akabinde hayatımıza girdi. Bu platformlar üzerinden her gün milyonlarca paylaşım yapılıyor. Birtakım paylaşımlar her ne kadar saf gözükse de insanlarda önemli tesirler yaratabiliyorlar.

Bilhassa gençlerin ve çocukların toplumsal medyadan çok etkilendiğini araştırmalar bize gösteriyor. Ayrıyeten kimi sebeplerin yüzünden intiharlar bile gerçekleşebiliyor. Bir anne, 11 yaşındaki kızının intihar etmesine Meta’nın ve Snap’in katkıda bulunduğunu düşünerek dava açtı.

Meta ve Snap’e intihara katkıda bulundukları gerekçesiyle dava açıldı!

Engagdet’in haberine nazaran iki büyük toplumsal medya devine Perşembe günü dava açıldı. Dava, San Francisco’daki Kaliforniya Bölge Mahkemesi’nin Kuzey Bölgesi’nde açıldı. Davada şirketlerin eserlerini kasıtlı olarak bağımlılık yapacak biçimde tasarladıkları ve problemli kullanımları teşvik etmek için milyarlarca dolar yatırım yaptıkları sav edildi.

Davayı açan kişi bir anne. Bayan, 11 yaşındaki kızının intiharında Meta ve Snap uygulamalarının tesirli olduğunu söylüyor. 21 Temmuz 2021 tarihinde intihar eden Selena Rodriguez’in toplumsal medya uygulamalarını bağımlı bir biçimde kullanması ve paylaşılan bağımlılık yapan içeriklere uzun mühlet maruz kalmasından ötürü intihar ettiği sav ediliyor.

Instagram ve Snapchat’ten alınan bilgilere nazaran gençler, toplumsal medya uygulamalarını problemli bir halde kullanıyorlar. Snapchat’ten yapılan açıklamada şu kelamlara yer verildi: “Topluluğumuzu inançta tutmak için devam eden çalışmalarımızın bir modülü olarak birçok akıl sıhhati kuruluşuyla birlikte çalışıyoruz.”

Bunlara ek olarak Snapchat sözcüsü çok üzgün olduklarını da belirtti. Meta’dan ise şimdi bir açıklama gelmedi. Davadaki suçlamalarda şirketlerin aileleri bağımlılık konusunda çok uyarmadığı ve uygulamaların dizaynlarının kullanıcıları bağımlı hale getirecek halde yapıldığı söyleniyor. Kongre tarafından da gençler üzerine olan tesirler araştırılıyor.

Dünya geneline baktığımızda bu birinci değil. Bundan evvel de bu şekil haberler duymuştuk. Toplumsal medya platformlarının kullanımı konusunda ailelerin daha da bilinçlendirilerek bu stil durumların önüne bir nebze de olsa geçilebilir. Pekala, sizin niyetleriniz neler? Yorumlarınızı ve görüşlerinizi aşağıda belirtmeyi unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu