Mobil

Mcdodo Şarj Aksesuarları İnceleme

  • Materyal kalitesi
  • Performans
  • Güvenlik özellikleri
  • Tasarım
  • Pratik kullanım
  • CH-0151’de kablo çıkmıyor

Mcdodo’yu artık bilmeyen yoktur sanıyoruz. 2013 yılında kurulan küresel taşınabilir aksesuar markası Mcdodo, o günden bu yana günlük pratik kullanım gereksinimlerine nazaran ürettiği şarj kablolarını, powerbank, kablosuz şarj aygıtları, kulaklık ve öteki akıllı telefon aksesuarlarıyla ülkemizde de kısa müddette tanınırlığa erişti. Eserlerinde kullandığı materyalin kaliteine, dizaynın özgünlüğüne eserlerinin insanların hayatı kolaylaştırmasına odaklanan Mcdodo, bugün 5 farklı şarj aygıtıyla konuğumuz.

Kutudan çıkanlar ortasında şu an masada gördüğünüz; 10W’lık kablosuz şarj aygıtı33W gücünde GaN çift çıkışlı süratli şarj adaptörü3’ü 1 ortada bilgi ve şarj kablosustand özellikli iPhone data ve şarj kablosu ile ortalarında en çok sevdiğimiz TWS kulaklık ve telefonu birebir anda şarj edebilen manyetik stantlı kablosuz şarj aygıtı yer alıyor. Açıkçası bizim bundan sonra rastgele bir şarj aygıtına gereksinimimiz olacağını düşünmüyoruz. Taşınabilir aygıtlar için gereksinim duyabileceğimiz çabucak her şey bu masada var.

MCDODO CA-6670

Artık tek tek bu eserleri yakından tanıyacağız. Öncelikle birinci olarak en küçük olanından başlayalım. Bu kablo büsbütün iPhone’lulara özel olarak geliyor. Mcdodo CA-6670 kod ismiyle bulunabilen bu kablo, Lightning girişli bir iPhone şarj ve data kablosu. Fakat bu kadar da kolay değil. Az evvel de dedik ya, Mcdodo materyal kalitesine ve tasarım özgünlüğüne kıymet veriyor diye; ha, tam olarak bu eserde de bu karşımıza çıkıyor. Öncelikle gereç kalitesi hakikaten de 1’inci sınıf. 1.8 metre uzunluğunda olan kablonun materyali fiber örgü kumaştan oluşurken, uç kısmındaki LED ışıklı yapısı sayesinde karanlık ortamlarda onu çok rahat bulabiliyorsunuz. Bu kablo ile iPhone ve iPad’leri şarj edebileceğiniz üzere, tıpkı vakitte bilgi transferi da yapabiliyorsunuz. Buraya kadar her şey tamam. Bonus ise, çok hoş.

Mcodo, kablonun ucunu bir stand görevi görecek formda ayarlamış. Dirsekli ucu ve altında yer alan sert plastik kısım ile bir arada telefonu 60 derecelik açı ile sağlam bir biçimde ayakta tutabilliyor. Bu da telefonu şarj ederken sabitleyerek rahatça bir şeyler izleyebilmenizin önünü açıyor. Nitekim de hoş düşünülmüş bir özellik.

Bu ortada bu kablonun 2A gücünde süratli şarj gücüne sahip olduğunu da söyleyelim.

MCDODO CH-0151

Daha evvel de hatırlarsanız Mcdodo GaN 100W şarj aygıtının incelemesini sizlerle paylaşmıştık. O eser de ziyadesiyle performanslı ki bilenler bilir. Kutudan çıkan 2’inci eser ise GaN 100W’a nazaran farklı bir alternatif. Bu eser, Mcdodo CH-0151 33W GaN küçük süratli şarj adaptörü. Hem 33W gücünde şarj sağlıyor hem de çift çıkış dayanağı sağlıyor. Bilhassa son periyotta Samsung akıllı telefonlarının kutusundan çıkan şarj aygıtlarında her 2 ucu da USB-C formunda olan kablolara rastlıyoruz -ki esasen yeni kuşakta şarj adaptörü de yer almıyor, o farklı. Elimizde genelde bu tip birden fazla USB-C kablosu var, lakin bir formda adaptörü unutuyoruz ve tam aklımıza gelip de şarj etmeye yeltendiğimizde, her 2 ucunun da USB-C olmasından ötürü telefonu şarj edemediğimiz çok oldu. Bu adaptör bu üzere problemleri ortadan kaldıracak cinsten.

Üzerinde hem tam boyutlu USB hem USB-C portu bulunduran bu aygıt, 33 watt gücünde şarj edebiliyor olmasıyla da aygıtları epey seri halde şarj edebiliyor. Tıpkı anda 2 aygıtı da birebir anda şarj edebilmesi de bir öteki avantajı. Ha, kutusundan keşke bir de kablo çıksaydı, lakin bu sırf bir şarj adaptörü.

MCDODO CA-7250

Hazır tıpkı anda şarjdan bahsetmişken bir öbür esere geçelim. Bu daire halindeki minik aygıt, sarmal yapıda toplayıcı kutusu içinde geri çekilebilir bir kablo bulunduruyor ve totalde 1.2 metre uzunluğa erişebiliyor. Mcdodo’nun en yenilikçi kablolarından biri olurken, kullanım muhtaçlığına nazaran uzunluğu denetim edebiliyorsunuz. Bir ucunda USB-A konektörü yer alıyor, başka yanda ise Lightning, Type-C ve microUSB konektörü bulunuyor. Böylelikle tıpkı anda 3 farklı yuvaya sahip aygıtı şarj edebiliyorsunuz. Bu tip bir kablo sahiden de kimi vakitlerde hayat kurtarıcı olabiliyor demek çok mümkün. Çünkü her vakit yanınızda her aygıtın şarj aygıtı olmuyor. Bilhassa bizim üzere birden fazla aygıtı birebir anda gün içinde yanınızda taşımanız gerekiyorsa, tek kablo nitekim de şahane bir tahlil olabiliyor. Bu manada bu eseri de çok beğendik.

Bu ortada aygıtın kablosu da silindirik yapıda tasarlanmış ve bu sayede düğüm olma üzere bir sorun da yaşatmıyor.

MCDODO CH-4813

Artık gelelim ağır toplara. Mcdodo, süratli şarj konusunda nitekim de hoş eserlere imza atıyor. Bunu kablosuz şarj eserlerinde de destekliyor. Artık bu kısımda 2 esere daha bakacağız. Bunlardan birincisi 10W kablosuz şarj dayanağı sunan Mcdodo CH-4813 kablosuz şarj aygıtı.

Bu aygıt, Qi standardına sahip ve böylelikle Qi protokolünü destekleyen telefonları 10W suratında kablosuz şarj edebiliyor. Olağan kablosuz şarj aygıtlarına kıyasla 1.4 kat daha yüksek şarj çıkışına sahip olan aygıtın gerisinde gövdesine entegre bir stand var. Bunu geriden çıkartıp ön tarafındaki boşluğa yerleştirerek kurabiliyor ya da dilerseniz bu halde yatay formda bir şarj pedi olarak kullanabiliyorsunuz. Kompakt yapısı sayesinde kolaylıkla cebinizde de taşıyabilmeniz avantajlı bir öteki yanı. Kutusundan kendi microUSB kablosu da çıkıyor.

MCDODO CH-7340

Bir başka eserse ki biz bunu çok beğendik, Mcdodo CH-7340 olarak karşımıza çıkıyor. Görünümüyle epeyce hoş duran bu aygıt da kablosuz şarj aygıtı olarak masamızda yer alıyor ve birebir anda 2 farklı aygıtı şarj edebiliyor. Başta da bahsettiğimiz üzere bunlardan biri akıllı telefon, bir başkası ise TWS kulaklık.

Son devirde çokça kablosuz kulaklıkla tanıştık. Hatta öylesine birbiri arkasına tanıtıldı ve fiyatları da nispeten uygun hale geldi ki, artık çabucak herkesin cebinde bir kablosuz kulaklık vardır. Bu kulaklıkların -özellikle son periyotta gördüklerimizin- pek birçok da şarj kutularıyla kablosuz şarjı destekliyor. Tam bu noktada da Mcdodo’nun bu eseri devreye giriyor.

Aygıtın altındaki alan kablosuz kulaklıklarınızın kutusunu buraya bıraktığınızda kablosuz olarak şarj edebiliyor. Lakin asıl olay olağan ki üstteki daire formundaki ped. Burası da iPhone 12 serisi ile uyumlu MagSafe dayanaklı manyetik alan. Buraya iPhone 12 serisi telefonunuzu basitçe tutturarak 15W suratında kablosuz şarj edebiliyorsunuz. Öteki aygıtlar da şarj oluyor elbette, lakin manyetiği tıpkı oranda tutucu değil. O nedenle bu aygıtı iPhone 12 sahipleri düşünebilirler. Lakin alttaki kulaklık şarj alanı, genel kullanıma müsait, rastgele bir sorunu yok.

Özetle
Mcdodo Şarj Aksesuarları Teknik Özellikleri
Eser Modeli Mcdodo Şarj Aksesuarları
Eser Çeşidi Şarj Aygıtı
CHIP Online Notu 90
Üretici Mcdodo

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu