Mobil

Andoid’de 2G Temasları Kapatıldı, Sıra iOS’a Baskı Yapmaya Geldi!

Electronic Frontier Foundation, Google’ın Android 12’ye 2G’yi öldürme anahtarı eklemesini çok yeterli bir gelişme olarak kıymetlendirdi. Dijital haklar kümesi, 2020’den beri tarihi geçmiş, inançlı olmayan 2G hücresel standardına karşı kampanya yürütüyor ve Android, kümenin tavsiyesini alan ve kullanıcılarına 2G’yi büsbütün devre dışı bırakma müsaadesi veren birinci taşınabilir işletim sistemi oldu.  

ABD’de operatörler 2G’yi yıllar evvel kapattı ve şu anda 3G’nin kapatılması kelam konusu. Lakin telefonlar bu hususta hala tıpkı çizgide değil, içlerindeki modemler hala etrafta bir 2G istasyon aramaya ve varsa bağlanmaya devam ediyor. 2G’nin en büyük sorunu çok eski bir teknoloji olması ve inançlı olmaması. Ortaya giren bir kullanıcı kule ile telefon ortasındaki mesajlaşmayı kolay kolay dinleyebiliyor ve çözebiliyor.

Bu, aslında güvenlik açısından rastgele bir sorun teşkil etmiyor, çünkü 2G kuleler artık kullanılmıyor. Fakat makus niyetli bir programcı 2G sinyal alıcıyı taklit eden bir düzenek kurarak yakınlardaki telefonların kendisine bağlanmasını sağlayabilir ve buradan da telefonun içeriklerine ulaşabilir.  

Android artık 2G’yi kapattığına nazaran, EFF artık çalışmalarında Apple telefonlara odaklanmış durumda. Küme şu anda Twitter’da bir kampanya yürütüyor ve Apple’ı telefonlarında 2G seçeneğini kapatmaya zorlamaya çalışıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu