BilimTeknoloji

Elon Musk, atmosferdeki karbondioksiti roket yakıtına dönüştürmek için bir program başlattı

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, yaptığı bir paylaşımla SpaceX’in atmosferdeki karbondioksiti alıp roket yakıtı olarak kullanımının sağlanması emeliyle bir program başlattıklarını duyurdu ve ilgilenenleri programa katılmaya davet etti.

Atmosferdeki karbondioksitten roket yakıtı

İklim kriziyle uğraş dünyamızın geleceği açısından değerli bir yere sahipken birçok büyük şirket, bilhassa karbon emisyonuyla alakalı planlarını açıklıyor. Birtakım ülkeler de yeşil güce geçiş planlarını duyurdu ve gerekli çalışmalara başladılar.

TIME mecmuasının yılın şahsı seçtiği Elon Musk, Twitter’da paylaşım yaparak SpaceX‘le bir program başlattıklarını açıkladı. Programın hedefini, atmosferik karbondioksiti roket yakıtına dönüştürmek olarak gösterdi. Mevzuyla temaslı bir tweetinde ise “Mars için de kıymetli olacak” sözlerinde bulundu. Programın ayrıntıları bilinmiyor lakin bu türlü bir programın hayata geçmesi,  iklim kriziyle çabada değerli bir adım olabilir.

Musk ayrıyeten iklim değişikliğiyle uğraş etmek ve dünyanın karbon döngüsünü tekrar dengelenmesini sağlamak hedefiyle 100 milyon dolar ödüllü XPrize Carbon Removal yarışını duyurmuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu