BilimTeknoloji

Ukrayna’da Bayraktar İHA üretimi için yeni muahede imzalandı

Ukrayna ile Baykar ortasında daha evvel yapılan mutabakat kapsamında Ukrayna’da Bayraktar TB2 üretim üssü kurulmuş ve üretim için çalışmalara başlanmıştı. Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zalenskiy bir ortaya geldi ve yeni mutabakatlara imza attı. Ukrayna’daki İHA üretimi genişleyecek.

Ukrayna Bayraktar TB2 İHA üretiyor

1 ay evvel eklendi

Ukrayna’daki Bayraktar İHA üretimi genişletilecek

Bugün imzalanan muahede kapsamında Bayraktar İHA modellerinin Ukrayna’daki üretimi genişleyecek. Üretimin içeriği hakkında açıklama yapılmadı.

Ukrayna Devlet Lideri Zalenskiy, iki ülke ortasındaki savunma endüstrisi ve havacılık iş birliklerinden bahsederek, “Bunlar stratejik iştirakimizin itici güçlerinden biridir. Emelimiz ortak savunma projeleri, ortak teşebbüsler kurmak, deneyim ve teknoloji paylaşımı yapmak. Bugün imzaladığımız mutabakatla, BAYKAR Makina İHA’larının Ukrayna’daki üretimi genişletilecek.” dedi.

Türk şirketlere gümrük ve vergi muafiyeti getiriliyor

Bu mutabakatın yanı sıra Türkiye ile Ukrayna ortasında “İleri Teknolojiler, Havacılık ve Uzay Alanında İş Birliği Çerçeve Anlaşması” imzalandı. Mutabakata nazaran Ukrayna’da 2035 yılına kadar Türk yatırımlarına kurumlar vergisi, katma paha vergisi, gümrük vergisi istisnaları sağlanacak ve Türk firmalarının havacılık, uzay ve ileri teknoloji alanında Ukrayna’da yapacakları yatırımlara özel teşvikler verilecek.

İki ülke ortasındaki ortak çalışma alanları genişletilecek. Üretimin, bilimsel ve teknik potansiyelin verimli kullanılması için uygun şartlar yaratılacak. Yüksek teknoloji ve havacılık sanayisinde Türk şirketlerinin yatırım ortamının güzelleştirilmesine imkan sağlanacak

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Savunma Sanayi Haberleri
  • Ukrayna’da Bayraktar İHA üretimi için yeni muahede

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu