İnternet

Speedtest, Türkiye’nin dördüncü çeyrek internet suratı bilgilerini paylaştı

Tanınan sürat testi firması Speedtest, Türkiye’nin dördüncü çeyrekteki sürat testi sonuçlarını paylaştı. Tüm sabit çizgi İSS’leri ve taşınabilir sınır sağlayıcılarının karşılaştırıldığı listeye nazaran en yüksek taşınabilir internet suratında 71.49 puanla Turkcell önder olurken, ikinci sıraya 41.19 puanla Türk Telekom, üçüncü sıraya ise 23.79 puanla Vodafone yerleşti.

Sıralamaların değiştiği gecikme müddetlerine geldiğimizde 27 ms ile koltuğu ele geçiren Turk Telekom’u, 30 ms ile Turkcell ve 49 ms ile Vodafone takip ediyor.

Türkiye iki sıra geriledi

Raporun devamında ise global taşınabilir internet suratında 138 ülke ortasından 2 ülke gerileyen Türkiye 59.sıraya yerleşirken en yüksek suratlar sırasıyla İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Adana‘na elde edildi. Bununla birlikte en yüksek taşınabilir internet suratlarına ulaşan telefon markaları sırasıyla Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei oldu.

Türkiye’de büyük yatırımlar gerçekleştiren ve 1000 Mbps internet hizmeti sunan TurkNet sabit internet sıralamasında 44.60 puana ulaşarak birinci olurken, ikinci sıraya 36.79 puanla Türksat Kablo, üçüncü sıraya 34.51 puanla Turkcell, dördüncü sıraya 24.98 puanla Vodafone, beşinci ve son sıraya ise 19.66 puanla Turk Telekom yerleşti.

Sabit sınır gecikme bedellerine geldiğimizde ise sıralama değişerek liderlik koltuğuna 14 ms ile Turksat Kablo yerleşti. Devamında ise TurkNet 17 ms, Turkcell 20 ms, Türk Telekom 23 ms ve Vodafone 32 ms sonuçlarına ulaşırken en yüksek sabit sınır hizmeti sunulan kentler sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa oldu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu