Bilim

Köpekbalıklarının İnsanlara Saldırması ve Ay Ortasındaki Şaşırtan İlişki!

Ay döngüleri, tıpkı kurt adam efsaneleri ve astrolojiye çok meraklı beşerler için olduğu üzere, köpekbalıklarını da yakından ilgilendiriyor olabilir. Yeni araştırmalar, köpekbalığı akınlarının ayın dolunaya daha yakın olan evrelerinde daha sık meydana geldiğini sav ediyor.

Frontiers in Marine Science mecmuasında, Louisiana Eyalet Üniversitesi ve Florida Üniversitesi biliminsanları, Florida Tabiat Tarihi Müzesi’nin Memleketler arası Köpekbalığı Hücum Evrakından köpekbalığı ataklarına ait 55 yıllık dataları inceledi. Bu inceleme sonucunda köpekbalığı taarruzları ile ayın evreleri ortasında net bir alaka olduğu görüldü; daha yüksek ay aydınlatması devirlerinde daha fazla köpekbalığı saldırısı ve daha düşük aydınlatma devirlerinde daha az atak meydana geliyor.

Fakat bu değişik durumun nedeni tam olarak bilinmiyor. Ay ışığının denizi aydınlatarak avı daha görünür kılmasıyla ilgili olduğu düşünülebilecek olsa da araştırmacılar, öteki faktörlerin rol oynadığından şüpheleniyor.

Bu başka faktörler için iki mümkün aday, ayın okyanus gelgitleri üzerindeki yerçekimsel tesiri ve hatta tahminen de köpekbalıklarının ve öteki birçok canlının gezinmek için kullandığı elektromanyetik alanlar üzerindeki tesiri olabilir.

Louisiana Eyalet Üniversitesi’nden bilimi doçenti ve araştırma müellifi Steve Midway yaptığı açıklamada “Bu artış köpekbalıklarının görmesi için geceleri daha fazla ışık olması ile ilgili değil. Birden fazla köpekbalığı saldırısı gün ışığında gerçekleşir. Lakin, Ay, Dünya’ya ve okyanuslarına çok daha incelikli yollarla diğer kuvvetler uygulayabilir – örneğin, gördüğümüz yerçekimi gelgitleri tesirler” dedi.

Araştırmacılar, Ay’ın evreleri ve köpekbalığı taarruzları ortasındaki bağın nedensel olmayabileceğini kabul etseler de, ilişkinin daha fazla araştırmayı gerektirecek kadar güçlü olduğuna inanıyorlar.

Midway, “Sahip olduğumuz bilgilerin bolluğu, ortada bakmaya devam etmeye bedel bir şey olduğunu gösteriyor” diye ekledi.

Köpekbalığı hücumlarının son derece ender olduğunu da unutmamakta yarar var. Memleketler arası Köpekbalığı Taarruz Belgesi, 2020’de dünya çapında 57 kışkırtılmamış köpekbalığı saldırısı ve 39 kışkırtılmış hücum bildirdi ve doğruladı. O yıl köpekbalığıyla ilgili 13 vefat vardı, lakin çoklukla dünya çapında yılda yalnızca dört kışkırtma olmayan mevt yaşanıyor. Ayrıyeten araştırmacılar, New York’ta bir insan tarafından ısırılma ihtimalinizin ABD’de bir köpekbalığı tarafından ısırılma ihtimalinden 100 kat daha fazla olduğuna da dikkat çekiyorlar.

Buna karşılık köpekbalıklarına yönelik insan akınları çok daha yaygın. Araştırmalar, insanların her yıl yaklaşık 100 milyon köpekbalığının vefatından sorumlu olduğunu gösteriyor…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu