Bilim

Kediler, Nasıl Oluyor da Daima “Dört Ayal Üstüne” Düşmeyi Başarıyorlar?

Bilim insanları tarih boyunca birçok kusursuz işe imza attılar. Hastalıklar tedavi edildi, Mars’ta bir helikopter uçuruldu… Lakin bazen, çok acayip araştırmalara da şahit oluyoruz. Bunlardan biri de, ayaklarının üzerine nasıl düştüklerini keşfetmek için gözleri görmeyen yahut olmayan kedileri incelemek…

Velhasıl, temelde bunun her iki sistemle de ilgili olduğunu biliyorduk, her biri kendi rolünü oynuyordu. Lakin bu, birtakım bilim insanları için gereğince tatmin edici olmamış üzere görünüyor.

Fransa’daki bilim insanları, kedilerin inanılmaz kendini düzeltme özelliğinde görmenin ne kadar rol oynadığını bilmek istediler ve bunu yapmanın en yeterli yolunun doğuştan kör olan kedileri incelemek olduğuna karar verdiler. “Enükle edilmiş” (göz kürelerinin çıkarılması için bilimsel bir terim) olan altı yavru kedi ve denetim olarak öteki kedileri aldılar. Sonraki 50 gün boyunca, kedileri her gün dört kere havada tutup sırt üstü bir biçimde bırakmaya başladılar.

Bunun yanı sıra, havada kalma mühletinin kendilerini düzeltme yeteneklerini etkileyip etkilemediğini görmek için yavru kedileri havaya fırlattılar.

Birinci 25 gün boyunca, yavru kediler kör olsun ya da olmasın, bu beceriyi şimdi geliştirmedikleri için kendilerini düzeltemediler. Lakin bu 25 günün ardından görebilen kediler, kör olanlara nazaran farklarını göstermeye başladılar. Bu sırada, göz küreleri olmayan kediler sırtları üzerine düşmeye devam etti.

Vakit geçtikçe, kör kediler vazifelerinde daha âlâ hale geldi. Kedilerin iniş sırasında kendilerini düzelttiklerini, fakat inişi tutturmakta zorlandıkları bulundu. Bu da kedilerin kendilerini düzeltme sisteminin büyük ölçüde istikrar hisleriyle ilgili olduğunu, lakin inişin son kısmında görmenin bir rol oynadığını ortaya çıkarttı.

Elhasıl siz de kedilerin nasıl daima dört ayak üstüne düştüğünü merak ediyorsanız, artık bir yanıtınız var. Bu olay çok büyük oranda kedilerin denge hissi ile alakalı. Görme yetisi ise, sanıldığı kadar değerli değil, yalnızca küçük bir role sahip.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu