BilimTeknoloji

Everest Dağı süratle buzul kaybediyor

Global ısınma gezegenimizin her noktasında bir halde kendini hissettiriyor. Gerçekleştirilen yeni bir çalışmada, Everest Dağı‘nın tepesine yakın bir bölge olan South Col Buzulu‘nda her yıl onlarca yıllık erime gerçekleştiği sonucunu ortaya çıkardı. Bilim insanları, bu yüzyılın ortalarında buzulun büsbütün ortadan kalabileceğini söyledi.

Çığ düşmesi artabilir, kıtlık yaşanabilir

Maine Üniversitesi araştırmacıları liderliğinde yürütülen çalışmada, deniz düzeyinden yaklaşık 7900 metre yükseklikte ve dünyanın en yüksek dağının doruğunun bir kilometre altında yer alan South Col‘da buzulun süratle eridiği tespit edildi.

Yapılan incelemeler sonucunda buzulun son 25 yılda yaklaşık 55 metre kalınlık kaybettiği belirlendi. Araştırmacılar, buzulun oluşma suratına oranla erime suratının 80 kat daha yüksek olduğunu söylüyorlar. Ayrıyeten bilhassa 1990’ların sonlarından itibaren bu erime suratının arttığı da belirtiliyor.

Global ısınmaya dikkat çeken araştırmacılar, artan sıcaklıklarla birlikte buzulun üzerinde yer alan kar örtüsünün süratle katıdan buhara dönüşerek süblimleşmesinin, mevcut buzulun erimesinde değerli bir rol aldığını belirtti. Buzul daha fazla güneşe maruz kaldığından erimesi de hızlanıyor.

Artan sıcaklıkların yanı sıra bu kadar karın süratle kaybolmasının nedenleri olarak azalan bağıl nem ve daha güçlü esen rüzgarlara dikkat çekiliyor.

Bugün büyük bir meteor Dünya’ya çarparsa ne olur?

5 gün evvel eklendi

Bir milyardan fazla insanın içme suyu muhtaçlığını karşıladığı bölgedeki buzulların süratle erimesi gelecekte birçok sorunu de beraberinde getirecek. Ayrıyeten buzullardan beslenen ırmaklarla tarım alanlarını sulayan çiftçiler de bu durumdan olumsuz etkilenecek. Araştırmacılar, tüm bunlarla birlikte bölgede daha sık çığ düşmesi yaşanabileceğini belirtti.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • Everest Dağı süratle buzul kaybediyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu