Donanım

Kaspersky, Online Yeni Yıl Alışverişi İçin İpuçları Paylaştı

Pandemiyle birlikte yaygınlaşan online alışveriş, yılbaşı ikramı alternatifleri bulmak için bir numaralı adres haline geldi. Birçok alışveriş sitesi yılbaşına özel indirimlerle kullanıcıların ilgisini çekmeye çalışıyor. Özel günlerde ve tatil periyotlarında daha faal olma eğiliminde olan siber hatalılar, bu sene de Yeni Yıl için fırsatı değerlendirip kullanıcıları dolandırmaya devam ediyorlar.

Online alışveriş dolandırıcılıkları para ve vakit kaybına neden olabilir. İnsanların muhtemel dolandırıcılık faaliyetlerine karşı web sitelerine, eserlere ve ödeme altyapılarına daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. Global siber güvenlik ve dijital saklılık şirketi Kaspersky, Yeni Yıl için internetten alışveriş yapacak şahıslar için ipuçları paylaştı. 

  • E-posta yoluyla mükemmel bir teklife giden bir ilişki alırsanız gömülü köprüyü denetim ettiğinizden emin olun. Varsa şayet internet sayfasına direkt yasal web sitesi üzerinden erişin.
  • Çevrimiçi alışverişler için kendinize özel bir kart alın ve üzerinde büyük meblağlar tutmayın.
  • Sırf resmi sitelerden alışveriş yapın ve öbür açılış sayfalarından onlara yönlendirilirseniz web adreslerine dikkat edin. Resmi satıcıdan farklılarsa, yine yönlendirildiğiniz teklife resmi web sayfasından bakarak denetim edin.
  • Bir kimlik avı web sayfasını ziyaret etmeye çalıştığınızda sizi bilgilendirecek olan Kaspersky Security Cloud veya Kaspersky Total Security gibi davranış tabanlı anti-phishing teknolojilerine sahip güvenlik tahlilleri kullanın.
  • Tıpkı parolayı farklı web siteleri yahut birden fazla hizmet için asla kullanmayın. Zira biri çalınırsa tüm hesaplarınız savunmasız hale gelecektir. Hatırlama zorluğuyla yüzleşmek zorunda kalmadan güçlü şifreler oluşturmak için Kaspersky Password Manager gibi şifre yöneticileri kullanın.
  • Ödeme sırasında hırsızlık ve sahtekârlık olaylarının önüne geçebilmek için 3D Secure ismi verilen ödeme sistemlerini tercih edin
  • Alışveriş yapılacak sitenin SSL yahut SET üzere güvenlik standartlarına sahip olduğundan emin olun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu