Donanım

Rus Elbrus işlemciler testleri geçemedi

İşlemci üretimi konusunda yıllardır değerli çalışmalar yapan Rusya farklı modeller üretti ve bilhassa kurumsal tarafta bağımlılığın azaltılması amaçlanıyor. Ne var ki tezli işlemciler testlerde çok da argümanlı olamıyor. 

Rus Elbrus işlemcisinde hayal kırıklığı

Kırım konusunda Ukrayna ile devam eden çatışmalar nedeniyle kimi ambargolara maruz kalan Rusya, bir mühlet evvel kendi donanımını geliştirme konusundaki kararlılığını lisana getirmişti. Rus Elbrus ve Baikal firmaları yıllardır işlemci üretiyor lakin haliyle bir Intel kadar olamıyor. 

Elbrus markasının yeni Elbrus-8C işlemcisi Rus banka devi Sber’in teknoloji iştiraki olan SberTech tarafından testlere sokuldu lakin geliştiricilerin beklediği olmadı. Raporlar işlemcinin Intel rakiplerine nazaran çok geride olduğunu gösteriyor. 

8 çekirdekli olan Elbrus-8C işlemcisi 1.3GHz suratında çalışıyor, 16MB Düzey 3 ön belleğe sahip, 4 kanal DDR3-1600 standardını destekliyor ve 70W TDP kıymeti mevcut. Üretim teknolojisi ise 28nm üzere hali hazırda pek göremediğimiz bir düzeyde. 

SberTech işlemcinin yetersiz ön bellek, bellek, çekirdek sayısının azlığı üzere işlevsel gereklilikleri karşılamaya yetmeyen eksikleri olduğunu tabir etti. Ayrıyeten kutudan çıkarma ve heyetim kademeleri da çok sıkıntı. 

Esasen kağıt üzerindeki özelliklere baktığımızda bir kaç yıl öncesinin işlemcilerini görüyoruz. Intel’in çok soketli Xeon işlemcileri yahut AMD’nin 3D ön bellekli işlemcileri karşısında ne kadar yerli olursa olsun çok büyük eksiklikleri olduğu açık. 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu