Donanım

Huawei yonga fabrikası kuruyor

Yonga dünyasında kıymetli bir yer edinen Kirin yonga setleri ambargo nedeniyle TSMC kontağı kesilince sahipsiz kaldı. İleri üretim süreçlerinde memleketinde dökümcü bulamadığı için Huawei devayı yonga tesisi kurmakta buldu. 

Huawei ve SMIC iştiraki

Huawei ambargoların uzun bir mühlet daha devam edeceğini ön görmüş olacak ki Çin’in en büyük yonga dökümcüsü SMIC ile iş birliği yapıyor. SMIC de ambargo nedeniyle ABD teknolojilerine erişemiyor ve ileri süreçlere geçemiyor. 

Huawei yeni yonga döküm tesisleri için on milyarlarca dolar harcayacak. Bu noktada ABD teknolojilerine erişim olmadığı için ileri süreçlerin nasıl geliştirileceği sorusu geliyor. Firma TSMC’nin ambargoya takılmayacak tedarikçileri ile görüşmelere başladı. Tesisin kurulumunda bu tedarikçilerden yardım alınması planlanıyor. Süreç boyunca da Huawei ve SMIC deneyim kazanmış olacak.

Her şey sıfırdan başlayacağı için Huawei’nin önünde uzun bir yol var. Rakiplerin 3nm sürecini konuşmaya başladığı bir devirde Huawei’nin bu evrelere geçebilmesi hiç de kolay olmayacak lakin yeniden de 14nm üzere olgun süreçlere daha süratli ulaşabilir. 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu