Donanım

AMD RX6000 ekran kartı serisi yenilenebilir

Ekran kartı dalında yaşanan stok ıstırabı devam ederken üreticiler ortasındaki yarış daha da sürat kazanacak. Sızdırılan bilgilere nazaran Nvidia’nın 3000 serisi yenilemelerine cevap vermeyi planlayan AMD, RX 6000 serisini daha süratli bellekler ile güncelleyebilir.

Nvidia’ya cevap olabilir

AMD’nin Navi Navi 21 / 22 / 23 mimarili ekran kartlarına 6nm geliştirmesi ve arttırılmış TDP bedeli ile bellek yükseltmesi getireceği bildirilirken, bellek suratlarının 18 Gbps’ye ulaşması bekleniyor. Ocak ayının başlarında piyasa sürülen RX 6500 XT ve RX 6400 ile birlikte yıllardır birinci sefer birebir mimari içinde ve tek bir seri altında dört GPU modeli sunan şirket, yenileme yarışında rakibine katılabilir.

Ortaya çıkan bilgiler şimdi doğrulanmamış olsa da, 2022 yılının ikinci çeyreğinde büyük bir ekran kartı stoğuna sahip olmayı planlayan Nvidia, bölümdeki tedarik badirelerinin azalmasını bekliyor. Şirketin yeni açıklanan üretim planlarının AMD’nin kararını etkilediği düşünülürken, ekran kartı pazarı meselelerinin önümüzdeki periyotta yavaş bir halde düzeleceğini söyleyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu