Bilim

Çivi İle Çarmıha Gerilen, 1900 Yıllık Bir İskeletin Kalıntıları Bulundu!

Çarmıha gerilmenin vahim bir infaz formülü olduğu kesin. Lakin tarihçiler, çarmıha gerilme kurbanlarının birçoklarının, genel kanının aksına, bir çarmıha çivilenmeyip iple bağlandığını söylüyor. İngiltere, Cambridgeshire’daki arkeologlar, bir Roma yol kenarı yerleşiminin hafriyatı sırasında az bir keşifle karşılaştılar: Yaklaşık 1.900 yaşında, topuğundan bir çivi geçirilmiş bir iskelet buldular ve bu iskelet için tek açıklama çiviyle çarmıha gerilmesi üzere görünüyor.

Keşfi yapan Albion Arkeoloji tarafından yapılan açıklamaya nazaran, iskelet 25 ila 35 yaşlarında bir erkeğe aitti. Kalıntıları, makus diş sıhhati, artrit ve alt bacaklarında incelme belirtileri gösterdi, bu da enfeksiyon yahut iltihap geçirdiğini ya da zincirlenmiş olabileceğini öneriyor.

Proje yöneticisi David Ingham, The Guardian ile yaptığı görüşmede “birinci sefer bir arkeolojik hafriyat ile ortaya çıkarılan bir iskelette bir çivi bulunduğu için bu, olağanda aradığınız cinsten bir şey değil,” dedi ve devam etti: “Çarmıha germe hakkında makul bir bilgi düzeyine sahibiz; nasıl ve nerede uygulandığı ve ne vakit uygulandığını ve benzerilerini tarihî kayıtlardan okuyabiliyoruz. Lakin aslında tam olarak nasıl uygulandığını görmek için birinci somut ispatımız bu.

İskeletin etrafında on iki çivi daha bulundu, lakin 13. çivi sağ topuğundan geçmişti ve cellatların kemiği delmek için birinci teşebbüslerinde başarısız olduklarına işaret eder üzere gözüken sığ ikinci bir deliğin izleri bulunuyordu.

Albion Archaeology tarafından yapılan açıklamaya nazaran, “Bu, adamın çarmıha gerildiğinin inkar edilemez delili olarak alınamasa da, tek makul açıklama üzere görünüyor – bu da arkeolojik delillerle dünya çapında kaydedilen en fazla dördüncü örnek olduğu manasına geliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu