Yapay Zeka

Microsoft, yapay zeka için Athena kod ismiyle kendi çipini geliştiriyor

Microsoft, sohbet robotu Bing Chat ve Office uygulamaları temalı Microsoft 365 Copilot üzere örneklerin yanı sıra yapay zeka (AI) tabanlı hizmetleri en büyük önceliği haline getiriyor. Ve bununla irtibatlı bir gelişme olarak, Microsoft’un yapay zeka programları için özel olarak tasarlanan kendi donanım çipini geliştirdiği ve dört yıldır bunun üzerinde çalışıldığı söyleniyor.

The Information’ın isimsiz iki kaynağı temel alarak bildirdiğine nazaran Microsoft, şirket içinde Athena kod ismini kullanıyor ve 2019’dan beri özel olarak atanmış 300 çalışanıyla çip üzerinde çalışıyor. Haber, çipin şu anda birtakım Microsoft çalışanları ve Microsoft’un Bing Chat’i geliştirmeye yardımcı olmak için kullandığı ChatGPT’yi oluşturan OpenAI’den birtakım çalışanlarla test edildiğini de ekliyor.

Şu anda Microsoft, AI hizmetleri için NVIDIA tarafından üretilen çipleri kullanıyor. Lakin, kendi şirket içi işlemcisini geliştirerek hem kendi muhtaçlıkları için daha âlâ çalışacak, hem de daha az maliyetli olacak bir çipe ulaşmak istiyor. Bu emel doğrultusunda 2024 yılında Athena’nın ete kemiğe bürünmesi planlanıyor.

Sunucular ve öbür bulut tabanlı sistemler için şirket içinde özel çipler oluşturmak, teknoloji kesiminde yeni bir şey değil. Örneğin Amazon, Google ve Facebook da data merkezlerinde kullanılmak üzere kendi sunucu işlemcilerini tasarladılar. Microsoft’un yapay zeka tabanlı merkezleri için kendi çiplerinin yanı sıra NVIDIA çiplerini kullanmaya devam edip etmeyeceği ise şimdi aşikâr değil.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu