Mobil

Google Pixel 6, sifon sesini müzikçi Adele ile karıştırdı!

Ekim ayında tanıtılan Google Pixel 6 serisi akıllara sakinlik veren bir kusur ile gündemde. Akıllı telefonda, dışarıda çalan müziğin bulunabilmesini sağlayan “Now Playing” isimli bir özellik yer alıyor. Kullanıcı müsaade verdiği takdirde etraftaki sesi daima dinleme moduna geçen Pixel 6, Google’ın sunucularıyla data paylaşmadan müziği tanımlayabiliyor.

Reddit’te paylaşılan raporlara nazaran, Google Pixel 6’nın Now Playing özelliği bazen saçma sonuçlar üretiyor. Özellik faal edildiği vakit telefon etrafında duyduğu her sesi (şarkı olmasa bile) tanımlamaya çalışıyor. Bu da, sesin birçok vakit uzaktan yakından alakasının olmadığı bir müzikle eşleşmesine yol açıyor. Bu durumdan müzikçi Adele ve Dune sineması nasibini aldı.

Pixel 6, sifon sesini Adele’in müziği zannetti

Çok sayıda Google Pixel 6 sahibi, Now Playing özelliğiyle yaşadığı tecrübesi Reddit’te paylaştı. Bir kullanıcı, “tuvalet sifonunu her çektiğimde telefonum bana Adele’in Rumor Has It müziğini gösteriyor” bilgisini aktardı. Meğer kullanıcının söylediğine nazaran, o an etrafta Rumor Has It müziğini andıran bir ses yoktu.

So every time I flush the toilet, my P6P shows me that Rumor Has it by Adele is playing. from GooglePixel

Bundan daha ilginci ise bir diğer kullanıcının başına geldi. Tekrar Reddit’te tecrübesini paylaşan bir Pixel sahibi, sabah elektrikli diş fırçası ile dişlerini fırçalarken çıkan sesin, IMDb’ye nazaran 2021’in en güzel sineması olarak seçilen Dune’deki Dream of Arrakis müziği ile eşleştirildiğini belirtti. Elektrikli diş fırçasının, Now Playing özelliği tarafından R.E.M. – The Great Beyond müziği olarak tanımlandığını söyleyen de vardı.

Toplumsal paylaşım platformundaki GooglePixel subreddit’i altında yaklaşık 114 adet benzeri yorum bulunuyor. Pixel 6’daki Now Playing özelliğinin bu türlü bir karışıklığa neden yol açtığı bilinmezken; yapay zekadan kaynaklı bir ses tanımlama sorunu yaşandığı varsayım ediliyor. Google cephesinden ise mevzuya ait gelecek açıklama dört gözle bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu