Mobil

Apple, iOS 17 ile birlikte üçüncü taraf uygulama mağazalarına kapıyı açıyor

Android akıllı telefonlarda zati var olan bir özellik, uzun bir bekleyişin akabinde Apple tarafından desteklemeye başlanacak üzere görünüyor. Yeni bir söylenti, Apple’ın Haziran ayındaki yıllık WWDC geliştiriciler konferansı sırasında, yaklaşan iOS 17 ile birlikte uygulamaların yan yükleme takviyesine kavuşacağı sav ediyor. Daha evvelki söylentiler bu özellikten aslında bahsetmişti ama ne vakit hayata geçirileceğini kimse bilmiyordu. Üstelik Apple’ın bu mevzuda pek de istekli olmadığı açıkça görülebiliyordu.

Bloomberg’in isimsiz kaynaklara dayandırdığı haberde, yeni özelliğin Apple’ın Avrupa Birliği’nin 2022’de kabul edilen Dijital Piyasalar Yasası onayına uyma teşebbüsü olacağı belirtiliyor. Bu yasa, iPhone üzere aygıtların üçüncü taraf kaynaklardan uygulama kurulumuna müsaade vermesini gerektiriyor ve bu aygıtların Mart 2024’e kadar gerekli uyumluluklara sahip olması gerektiğini ekliyor. Bu, uygulamaları sırf Apple’ın uygulama mağazası App Store aracılığıyla indirebilen iPhone sahipleri için çok büyük bir değişiklik olacak.

Bilindiği üzere iPhone kullanıcıları, birinci günden bu yana, uygulamaları yalnızca App Store üzerinden bulup kurabiliyor. Android’de ise pek çok üçüncü taraf mağaza bulunuyor ve isteyen, istediği mağazadan uygulama indirip kurabiliyor. Hatta Android kullanıcıları, APK belgeleri aracılığıyla bir uygulamayı direkt aygıtlarına kurabiliyor da.

Ve iOS 17 ile birlikte, büyük bir aksilik olmazsa tıpkı imkana iPhone kullanıcıları da kavuşacak. Üçüncü taraf uygulama mağazalarının kullanılabilir hale gelmesine kesin gözüyle bakılıyor. Lakin direkt heyetim evrakı ile heyetim yapılıp yapılamayacağı şimdi bilinmiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu