Mobil

Apple’ın saklılık kararı teknoloji dünyasını salladı

Geçtiğimiz yıl yazılım tarafında sıkı bir kullanıcı saklılığı mukavelesi uygulayan ve kullanıcılara büyük bir denetim imkânı veren Apple teknoloji dünyasını adeta yerinden oynattı.

300 milyar dolar ziyan var

Bilindiği üzere iOS 14 ile birlikte reklam verenlerin kullanıcı bilgilerine erişmesi sıkı takibe bağlandı. IDFA bileşeni anonim olarak kullanıcıların uygulamadaki davranışlarını takip ederek reklam verenlere sunuyor. Yani uygulamalar gelişi hoş kullanıcı datalarına erişemiyor.

iOS 14 kapalılık kuralları için reklam verenler bir ortaya geliyor

11 ay evvel eklendi

Başka taraftan reklam hedefiyle kullanıcı bilgilerine erişirken müsaade talep etmek gerekiyor. Böylelikle kullanıcı ekrana gelen ikaz penceresinde uygulamanın ne hedefle datalarına erişebildiğini görüyor.

Teknoloji devlerinin reklam siyaseti kullanıcı datalarının ayrıntısına dayanıyor. Ayrıntısı ne kadar kapatırsanız reklamlar odaktan o kadar uzaklaşıyor. Haliyle reklam verenler de odaksız reklamlara çok para vermek istemiyor.

Daha birinci günden Facebook üzere reklamdan gelir elde eden platformlar tenkit yağmuruna başlamıştı. Bugün ne kadar haklı oldukları ortaya çıktı. Yalnızca 4 büyük teknoloji firmasının kapalılık kısıtlamaları nedeniyle borsada 278 milyar dolar kaybettiği tabir ediliyor.

Dev bir ekosistemin reklamverenlere kapılarını kapatması ile birlikte reklam gelirleri de düşmeye başladı. Facebook geçen yıl reklam gelirlerinde 10 milyon dolar azalma yaşadı ve sebebi de kullanıcı bilgilerinin kısıtlanması. Önümüzdeki periyotta de bu artık kalıcı bir halde devam edecek. Bu bakımdan borsada teknoloji devlerinin payları sarsılmaya başladı. Bilançolar sonrasında Meta yüzde 22, Snap yüzde 18, Twitter yüzde 8, Pinterest yüzde 11 kayıplar yaşadı.

  • Anasayfa
  • Apple
  • iOS Haberleri
  • iOS 14 saklılık kontratı bölümü değiştirdi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu