Teknoloji

Google, konum paylaşan uygulamalara uyarı veriyor

Google, uygulama geliştiricilerini, konum verileri satan bir İngiliz firması olan Huq ile paylaştıkları bilgiler konusunda kullanıcılara açık olmaları gerektiği konusunda uyardı.

Google, veri politikasına uymayan uygulamaların Play Store’dan yasaklanacağını söyledi.

Huq, en az iki uygulama ortağının doğru kullanıcı izinlerini aramadığını kabul ettikten sonra geldi.

Huq, firmanın veri korumasını “çok ciddiye aldığını” ve tüm ortakların artık uyumlu olduğuna inandığını söyledi.

Uygulama ortaklıkları ve verilerin üçüncü taraflarla paylaşımı, dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler ve politika yapıcılar tarafından artan bir inceleme altındadır.

Huq, bir Müslüman dua uygulaması, bir uçuş izleme uygulaması ve bir hava durumu uygulaması da dahil olmak üzere bir dizi uygulama ile ortaktır.

Uygulama geliştiricileri, Huq tarafından sağlanan ve konum verilerini geri besleyen bazı kod satırlarını gömer – bunlar daha sonra Huq tarafından derlenir. Bu bilgiler daha sonra bir dizi Birleşik Krallık konseyi de dahil olmak üzere müşterilere satılır.

Ancak Ekim ayında Vice tarafından yayınlanan bir makale, insanların bu uygulamaları kullandıklarında bilgilerin paylaşıldığının farkında olup olmadıklarına dair şüpheleri artırdı.

Huq daha sonra , en az iki uygulamanın, kullanıcılardan uygun izin almadan firmayla bilgi paylaştığını itiraf etti

Ekim ayında Google, uygulamaları topladıkları verilerin nasıl kullanıldığı konusunda net olmaları gerektiği konusunda bilgilendiren yeni bir kullanıcı verisi politikası başlattı.

Google, “Araştırmamızın bir parçası olarak, Google Play politikalarını ihlal ettiğini belirlediğimiz tüm uygulama geliştiricilerine bir uyarı gönderdik” dedi.

Ancak, uyarıyı kaç uygulama geliştiricinin aldığını söylemeyi reddetti.

Huq CEO’su Conrad Poulson şunları söyledi: “Veri koruma ve rıza konusunu çok ciddiye almaya devam ediyoruz ve bu konuda iyileştirmeler yapmak için tasarlanmış her türlü girişimi aktif olarak destekliyoruz.

“Gizlilik en iyi uygulamalarının uygulanmasını ve sürdürülmesini sağlamak için ortaklarımızla birlikte çalışmaya devam etmemiz bizim için son derece önemli.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu