Teknoloji

Google, artırılmış gerçeklik gözlükleri üzerinde çalışıyor

Geçtiğimiz birkaç yılda artırılmış gerçeklik gözlüklerine yatırımlar büyümeye devam ediyor. Bilhassa metaverse teriminin bir anda hayatımıza girmesi, tüm dünyada artırılmış gerçeklik teriminin sık kullanılmasını sağladı. Son periyotta farklı teknolojik alanlara yatırım yaparak isminden kelam ettiren Google, artırılmış gerçeklik gözlükleri üzerinde çalışmalarına sürat verdi.

Google, daha evvel akıllı gözlük teşebbüsü North’u satın almıştı

Teknoloji dünyasında epeyce sık anılan artırılmış gerçeklik için yapılan çalışmalarla ilgili araştırma yapan New York Times, hususa ait bir makale yayınladı. Son periyotta Apple‘ın bu teknoloji üzerine yatırımlar yaptığı biliniyordu. Makaleye nazaran Google‘ın da artırılmış gerçeklik gözlükleri üzerine önemli teşebbüsleri bulunuyor.

New York Times, savlarını güveniyor. Lakin şu anda akıllı gözlüğün ismi çıkış tarihi yahut rastgele bir sızan özelliği bulunmuyor. Google ise bu mevzu hakkında hiçbir açıklama yapmadığı üzere yöneltilen soruları da cevaplamaktan şu an için kaçınıyor. Lakin şirket, 2020’nin Haziran ayında akıllı gözlük teşebbüs şirketi olan North‘u satın almıştı. Bu yatırım, savların hakikat olduğunu deliller nitelikte.

Üzerinde çalıştığı projeleri titizlikle yürüttüğü için sızıntı bilgilerin az yaşandığı Apple, kısıtlı kaynaklardan edinilen bilgilere nazaran 2022 yılı içerisinde akıllı gözlüğünü tanıtacak. Şirket, aygıtın çeşidinin en düzgün olması için uğraşıyor. Lakin tekrar de ismi ve özellikleriyle ilgili net bir bilgi bulunmuyor.

Google’ın Akıllı telefon, akıllı saat ve akıllı gözlük üzere teşebbüsleri bulunuyor. Şirket kendi ekosistemini yaratmak için ağır uğraş harcıyor. Artırılmış gerçeklik çalışmaları hakkında şimdi somut bir bilgi bulunmuyor. Ama 2022 yılı bu mevzuya ait net bilgilere sahip olacağımı gösteriyor.

Google’ın elektronik eserlere yaptığı yatırımlar hakkında neler düşünüyorsunuz? Lütfen görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu