Bilim

Evcil Kedi ve Köpekler İçin COVID-19 Aşısı Olacak mı? Son Durumu Araştırdık

Evcil hayvanlar insanın en yeterli arkadaşları… Siz COVID-19 dahil en makus hastalıklarla boğuşsanız bile, buna umursamadan daima yanınızda dururlar. Lakin global salgın boyunca yapılan araştırmalar, evcil hayvanların ve öteki hayvanların Koronavirüs’ü kapabileceğini gösteriyor. ABD Tarım Bakanlığı’nın söylediğine nazaran evcil hayvanlar ve yabanî hayvanlar da dahil olmak üzere, şimdiye dek 15’ten fazla hayvan tipinde COVID-19 tespit edildi. Pekala köpeğiniz yahut kediniz de COVID-19 aşısı olabilecek mi?

Basitçe söylemek gerekirse, evcil hayvanların Koronavirüs’ten önemli formda hastalanması ve ayrıyeten COVID-19’u insanlara geçirmesi şimdilik pek muhtemel gözükmüyor. ABD Besin ve İlaç Yönetimi ve ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezlerine (CDC) nazaran, hayvanların COVID-19’u insanlara bulaştırma riski çok düşük. Ve evcil hayvanlar da hayvanat bahçelerinde yaşamıyorlar.

Hayvanat bahçelerinde bulunan birçok hayvana veteriner ilaç şirketi Zoetis’ten deneysel bir COVID-19 aşısı uygulandı. Bunun gayesi, jenerasyonu tükenmekte olan hayvanların korunması yahut her gün yüzlerce meraklı insanı karşılamalarıydı. Ayrıyeten virüsün kimi hayvanları başkalarından daha fazla hasta etme mümkünlüğü da bulunuyor.

Illinois Urbana-Champaign Üniversitesi Veteriner Klinik Tıp Kısmı’nda yardımcı doçent olan Dr. Will Sander, Kasım ayı ortasında The New York Times ile yaptığı görüşmede “Köpekler ve kediler için bir aşının pek muhtemel olmadığını düşünüyorum” dedi ve devam etti: “Evcil hayvanlarda hastalık yayılma ve hastalık riski o kadar düşük ki rastgele bir aşı vermeye değmez.

Lakin bu fikir biraz tartışmalı üzere görünüyor. 2020’nin sonunda Danimarka hükümeti, hayvanların vizon çiftçilerinden COVID-19’u kapıp insanlara geri ilettiğinin ortaya çıkması üzerine milyonlarca vizonun öldürülmesine karar vermişti. CDC’ye nazaran, COVID-19’un vizondan beşere yayılması olgusu Danimarka, Hollanda, Polonya ve potansiyel olarak ABD’de bildirildi. ABD Kürk Komitesi’nin belirttiğine nazaran, ABD’de 23 eyalette 275’ten fazla vizon çiftliği bulunuyor. Bu tıp çiftliklerde hayvanlar, giysi, kozmetik ve başka gereçlerde kullanılmak üzere postları ve başka beden modülleri için yetiştiriliyor.

The New York Times, başta Zoetis olmak üzere hayvan aşı üreticilerinin minkler için aşılar üzerinde çalışmaya başladığını söylüyor. 2020’de köpekler ve kediler için de bir aşı üzerinde çalışmaya başlayan ilaç şirketi, Ocak ayında odağını vizonlara kaydırdığını ve “aşıları öbür çeşitlerde deneysel kullanım için uyarlamanın alışılmadık bir durum olmadığını” söyledi. Temmuz ayında Zoetis, 27 eyalette hayvanat bahçeleri, konservatuarlar ve kutsal alanlara 11.000’den fazla deneysel COVID-19 aşısı dozu uygulandığını söyledi.

USDA şu anda sadece vizonlar için hayvansal COVID-19 aşılarının müracaatlarını kabul ediyor; öteki hayvanlar (hayvanat bahçesinde yaşayan hayvanları gibi) sırf olay bazında, USDA ve eyalet veteriner onayı ile aşılanabiliyor. Wisconsin Public Radio, Temmuz 2021’de eyaletin Tarım, Ticaret ve Tüketiciyi Müdafaa Bakanlığı’nın Zoetis’in vizon aşısını Mayıs ayında onayladığını bildirdi. Wisconsin, ABD’deki en fazla vizon kürkü üreten yer olarak öne çıkıyor.

Evcil hayvanlara COVID-19 bulaşması epey ender görülen bir durum. FDA, dünya çapında “çok az sayıda” evcil hayvanın COVID-19 için müspet test verdiğini bildiriyor. Bunların daha da küçük bir kısmı COVID-19’dan hakikaten etkileniyor.

CDC’nin söylediğine nazaran bir köpek yahut kedi hastalandığında ateş, öksürük, nefes almada zorluk, hapşırma, burun akıntısı, ishal ve kusma dahil olmak üzere insan gibisi COVID-19 semptomları ortaya çıkabiliyor. CDC, COVID-19’a neden olan Koronavirüs yakın temas sırasında evcil hayvanlara yayıldığından, COVID-19 hastasıysanız evcil hayvanınızı öpmekten, sevmekten, sarılmaktan yahut birebir yatakta uyumaktan kaçınmanızı tavsiye ediyor. Meskeninizde COVID-19 testi müspet çıkan birini mümkünse evcil hayvan dahil herkesten izole etmeye çalışmanız öneriliyor.

Evcil hayvanınız bir COVID-19 aşısı olamasa da, kendi aşılarınızı (bir destek dozu dahil) takip etmek, evcil hayvanlar da dahil olmak üzere konutunuzdaki herkesin korunmasına yardımcı olucaktır.

CDC, meskende köpeğinize yahut kedinize maske takmayın diyor. Ayrıyeten, el dezenfektanı ve öteki temizleyiciler de dahil olmak üzere “evcil hayvanınızı kimyasal dezenfektanlar, alkol, hidrojen peroksit yahut öbür eserlerle silmeyin yahut yıkamayın” uyarısı da yapılıyor. Şu anda COVID-19’a neden olan virüsün bir evcil hayvanın kürkünden yayılabileceğine dair bir ispat bulunmuyor.

Evcil hayvanınızın COVID-19 olduğunu düşünüyorsanız yahut rastgele bir nedenle hastaysa, veterinerinizi arayın (ancak kendiniz COVID-19 hastasıysanız, kendiniz bir veteriner tabibe gitmeyin). CDC’nin söylediğine nazaran, hayvanın COVID-19’lu bir şahısla direkt teması varsa, evcil hayvanlar için test yapılması önerilebilir. Fakat ajansın söylediğine nazaran veteriner tabipler “hayvanlarda öbür, daha yaygın hastalık nedenlerini dikkate almaya teşvik edilmeli ve hayvanları SARS-CoV-2 için test edip etmemeye karar verirken klinik yargılar kullanılmalı”.

Velhasıl şu an için konutunuzdaki bir kedi ya a köpek için uygulanacak bir COVID-19 aşısı bulunmuyor. Yakın gelecekte de bu türlü bir aşının çıkması için yeşil ışık görünmüyor. Neyse ki bu hayvanların COVID-19’a yakalanma ihtimali epey düşük; yakalansalar bile onlar için fazla ölümcül bir tehlike kelam konusu değil.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu