Bilim

Elektrikli süpürge neden makûs koku yayar? Berbat kokuyu nasıl engelleyebilirsiniz?

Elektrikli süpürgenizle konutu süpürmek pek eğlenceli bir iş olmadığı kesin. Lakin halıların dövülmesi ve el süpürgelerinin kullanılması gerektiği daha evvelki vakitleri düşündüğünüzde, bu aygıtı mucizevi olarak tanımlamak bile mümkün.

Sihir üzere görünse de, gerçek şu ki, süpürdüğünüz tüm iğrenç şeylerin bir yere gitmesi ve oraya ulaşmak için aygıttan geçmesi gerekiyor. Vakitle, bu süreç elektrikli süpürgenizin makûs kokular yaymaya başlamasına neden olabilir.

Elektrikli süpürgemden neden berbat koku geliyor?

Elektrikli süpürgelerden gelen makus kokuların birçoklarının dört kaynağı vardır: Küf, evcil hayvanlar, aşırı toz ve yanmış bir kablo.

Elektrikli süpürgenizden gelen küf kokusu, torba yahut filtrelerin içinde küf oluştuğu ve/veya biriktiği manasına gelebilir. Küf nemli ortamlarda çoğalır, bu nedenle bir halıyı ıslak yahut nemliyken süpürmeniz bu küfün sebebi olabilir.

Evinizde serbestçe dolaşan tüylü evcil hayvanlarınız varsa, yerlerinizin tüy ve idrar parçacıklarıyla kaplı olduğunu varsayabilirsiniz. Süpürdüğünüzde ve bu hususlar içeride biriktiğinde, kutuyu boşalttıktan yahut torbayı değiştirdikten sonra bile kokular kalıcı hale gelmiş olabilir.

Elektrikli süpürgeler tozdan kurtulmak için tasarlanmış olsa da, aygıtı nizamlı olarak boşaltmaz ve temizlemezseniz, bu toz birikebilir ve berbat kokmaya başlayabilir. Meyyit deri pullarından (insanlardan ve evcil hayvanlardan), polen, dokumacılık ve kağıt liflerinden, kuru besin parçacıklarından, mikroskobik plastik beneklerinden, toprak parçacıklarından, bakterilerden, toz akarı dışkıları ve toz akarı beden modüllerinden oluştuğu göz önüne alındığında, tozun kendisi epey iğrençtir. Bu yüzden bu toz biriktiğinde berbat kokması şaşırtan değildir.

Ayrıca, elektrikli süpürgeniz bir müddet temizlenmediyse, fırçasının etrafına dolanan tüm saç, ip ve öbür materyaller, fırçaların dönmemesine ve lastik kayışın yanmasına neden olabilir.

Elektrikli süpürge kokusu nasıl önlenir?

Elektrikli süpürgeniz kokacak noktaya gelirse, katiyen kapsamlı bir paklığa muhtaçlığı vardır. Bu paklık, yalnızca makus kokudan kurtulmanız için gerekli de değildir. Ayrıyeten bu koku, dokunulmadığı takdirde elektrikli süpürgenize ziyan verebilecek ve kullanım ömrünü kısaltabilecek daha büyük bir sorunun işaretidir.

Elektrikli süpürgenizi temizlemek için kâfi vakit ayırdığınızdan emin olun. Bu paklık, farklı modüllerin ayrılıp büsbütün kuruyana kadar beklemenizi gerektiren zahmetli bir süreç olabilir. Temizleyip tekrar monte ettikten sonra süpürgenizi en azından kısa bir müddet çalıştırın. Berbat koku hala mevcutsa, muhtemelen bir profesyonele götürmeniz yahut yeni bir süpürge almanız gerekebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu