İnternet

Dünyanın En Tanınan Web Siteleri Açıklandı, Google.com Tahtını Kaybetti!

Görüntü paylaşım platformu TikTok, 2021 yılında dünyanın en tanınan web sitesi seçildi. İnternet devi Cloudflare, Radar hizmeti aracılığıyla toplanan bilgilere dayanarak 2020 ve 2021 için en popüler 10 web sitesi alan isminin listesini yayınladı ve TikTok.com’un Google.com (#2), Facebook.com (#3), Microsoft.com (#4) ve Apple.com (#5) üzere devleri geçerek bir numaraya yükseldiğini gösterdi.

Bilgileri ayrıntılı bir formda inceleyen Cloudflare, TikTok’un birinci olarak 17 Şubat 2021’de bir numaraya ulaştığını ve ay boyunca birkaç defa daha bu pozisyona ulaştığını söylüyor. Fakat 10 Ağustos 2021 tarihi ile 1 numaralı pozisyona nizamlı bir halde yerleşmeye başlamış. TikTok’un başkan olmadığı günlerde ise birincilik pozisyonu natürel ki yılların 1 numarası Google’a ilişkin oldu.

Bir blog gönderisinde Cloudflare, sonuçların “1.1.1.1 Genel DNS Çözümleyicisinden elde edilen toplu verilerden” ve Cloudflare’ın global internet trafiği kalıpları hakkında sahip olduğu bir “veri aralığından” çıkarıldığını açıkladı.

YouTube, Superbowl reklamlarının çevrimiçi hale geldiği 2 Şubat’ta ve bir fitness eğitmeni görüntüsünün videosunun viral bir sansasyon haline geldiği ve mimler aracılığıyla ölümsüzleştiği Myanmar darbesinden sonraki gün öne çıktı.

Facebook, “kendimizi otomobilin dışına kilitledik” fiyaskosunun gerçekleştiği Ekim 2021 hariç, çoğunlukla 3. sırada yer aldı. O günlerde, Facebook yalnızca 4. sıraya düşmeyi başardı ve bu da sırasıyla dördüncü ve beşinci sıralara tutunan Microsoft’un ve Apple’ın genel muvaffakiyetini gösteriyor.

Ayrıyeten Cloudflare’in raporunda Squid Game‘in Netflix’in pozisyonu üzerindeki tesirlerini, e-ticaret devleri ortasındaki çabayı ve 2022 ve sonrasında meta odaklı web sitelerinden neler bekleyebileceğimiz de tartışılıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu