İnternet

Facebook’tan TBMM’ye karşılık: İçerik kaldırma baskısı olursa temsilciyi geri çekeriz

Facebook (Meta), Kasım ayının başında TBMM Dijital Mecralar Komisyonu’nda toplantıya katıldı. Meta platformlarının Türkiye’deki yatırımları, içerik siyasetleri hakkında milletvekillerine bilgi verdi. Şirket yöneticileri, milletvekillerinin birtakım sorularına rapor halinde yazılı karşılık vereceğini belirtmişti. Kelam konusu rapor hazırlandı ve TBMM’ye ulaştı.

Facebook ve Instagram’da içerik kaldırma talepleri alındığında insan hakları dikkate alınarak içerik kaldırımı yapıldığı belirtildi. Facebook’un siyasetlerinin herkese eşit olduğu vurgulandı.

İçerik kaldırırken nelere dikkat ediliyor?

Temsilciler, Facebook yahut Instagram’da mahallî mevzuatın ihlali tarafında bir bildirim yapılması sonrası işletilen süreç hakkında bilgi verdi. Temsilciler, bir bildirim alındığında evvel Facebook Topluluk Standartları yahut Instagram Topluluk Kuralları’na nazaran inceleme yaptıklarını, ihlalin tespiti durumunda içeriğin kaldırıldığını belirtti. Temsilciler; finansal bilgiler, adres bilgileri ve tıbbi bilgiler de dahil olmak üzere fizikî yahut finansal ziyana yol açabilecek ferdî dataları yahut yasa dışı kaynaklardan elde edilen kapalı bilgilerin olduğu içeriklerin kaldırıldığını açıkladı. Kamuya mal olmuş şahıslar ve özel şahıslar ortasında ayrım yapıldığını da aktaran temsilciler, tanınmış bireylere ait önemli hücumları ve tanınmış kişinin direkt gönderi yahut yorumda etiketlendiği makul hücumları kaldırdıklarını kaydetti. Temsilciler; insan hakları savunucuları, gazeteciler ve hükümet yetkilileri üzere berbat niyetli bilgisayar korsanları tarafından maksat alınma mümkünlüğü daha yüksek olan kişi kümelerine da güvenlik programı aracılığı ile muhafaza konusunda yardımcı olduklarını aktardı.

“Baskı olursa temsilciyi geri çekeriz”

Türkiye’de yürürlüğe giren toplumsal medya yasasının ardındna büyük yabancı toplumsal medya platformlarının Türkiye’de temsilci ataması mecburî hale gelmişti. Facebook ve Instagram, bu yasaya ahenk için Türkiye’de hukukî kişilik atayarak temsilci belirledi. Facebook tarafından TBMM’ye gönderilen raporda, temsilci atama kararının Facebook’un Topluluk Standartlarını yahut hükümet taleplerinin kıymetlendirilmesine yönelik global görüşünü değiştirmediğini kaydetti, baskıyla karşılaşılması halinde temsilcinin geri çekileceği belirtildi.

Bahisle ilgili olarak, “Bunlardan rastgele birine (içerik kaldırma politikalarına) yönelik baskıyla müsabakamız halinde temsilciyi geri çekeceğiz. Küresel Network Initiative üyesi olarak taahhütlerimiz ve Birleşmiş Milletler İş Dünyası ve İnsan Haklarına Dair Rehber Prensipleri de dahil olmak üzere siyasetlerimize uygun olarak hükümet taleplerini incelemeye ve değerlendirmeye devam edeceğiz. Kısıtladığımız içeriğe dair ayrıntıları mevcut şeffaflık süreçlerimiz doğrultusunda raporlamaya devam edeceğiz. Türk toplumuna ve Türkiye’de söz özgürlüğü ve öteki insan haklarını müdafaaya dair bağlılığımızı sürdürüyoruz” sözleri kullanıldı.

  • Anasayfa
  • Internet
  • Toplumsal Medya Haberleri
  • Facebook: “Baskı olursa temsilciyi geri çekeriz”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu