İnternet

Fidye yazılımı saldırısı, bir hapishanenin kameralarını devre dışı bıraktı

Geçtiğimiz hafta New Mexico’ya bağlı Bernalillo County’de gerçekleşen bir fidye yazılımı saldırısı, bir hapishanenin kameralarına ve otomatik kapı düzeneklerine erişimi imkansız hale getirdi. Manuel olarak kapıları açıp kapatan vazifeliler, mahkumları hücrelerine yerleştirdi.

İlçenin data tabanına erişim kısıtlandı

Metropolitan Gözaltı Merkezi’nin etkilendiği bu atak sonrasında tesise ziyaretçi alımı durduruldu ve hapishanedeki tüm internet hizmetleri de devre dışı bırakıldı. İnternet erişiminin kapatılması da görevlilerin mahkum kayıtlarına da bakamamasına sebep oldu.

Fidye yazılımı saldırısı tıpkı vakitte cinsel hücum ve hengame argümanları da dahil olmak üzere tesiste meydana gelen tüm şiddet olaylarının yer aldığı ve incelendiği hapishane data tabanını da etkiledi. Vazifeliler, fidye yazılımı sonrasında bilgi tabanının görüntülenemediğini söyledi.

Hapishane aslında Bernalillo County‘de gerçekleşen daha büyük bir hücumun etkilediği yerlerden birisi olarak belirtildi. İlçenin rastgele bir mahallî idare bilgi tabanına erişilemez hale gelmesinin akabinde tüm kamu daireleri süreksiz olarak kapatıldı. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklamada kapatılan hizmetlerin sırf bir kısmının faaliyete açıldığı belirtildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu