BilimTeknoloji

Hidrojen yakıt hücreli otobüslerin satın alımı iptal edildi: Elektrikli otobüsler 6 kat daha ucuza işletilebiliyor

Fransa’nın Montpellier kenti için planlanan ve iki yıl evvel başlatılan bir proje kapsamında 51 hidrojen yakıt hücreli otobüsü satın alıma mutabakatı iptal edildi. Yöneticiler bu durumun sebebi olarak otobüslerin işletmeye olan maliyetlerini ön plana sürdü. Kent bunun yerine elektrikli otobüsler alacak.

Elektrikli otobüsler 6 kat daha ucuza işletilebilecek

‘Montpellier Horizon Hydrogen’ projesi kapsamında Montpellier kentinde hizmet etmesi için 4 otobüs güzergahına 51 hidrojen yakıt hücreli otobüs satın alınacaktı. Birinci 21 hidrojen yakıt hücreli otobüs 2023’te ve kalan 30 otobüs ise 2025’ten itibaren hizmete girecekti. Otobüslerin toplam maliyeti ise 29 milyon euro tutuyordu.

Montpellier kent komitesi ayrıyeten günde 800 kg hidrojen üretebilen bir elektrolizör, 2,8 MW’lık güneş gücü santrali, hidrojen deposu ve otobüslere yakıt ikmali için bir dizi dağıtım istasyonu kurmak için Energies du Sud ve devlete bağlı EDF Group’un bir yan kuruluşu olan Hynamics ile paydaşlık kurduklarını duyurmuştu.

Projenin başındaki isim olan belediye liderin son seçimleri kaybetmesinin gerinin yerine gelen yeni lider Michaël Delafosse, daha evvel yapılan finansal hesaplamaların beklendiği üzere sonuçlanmadığını belirterek projeyi durdurmaya karar verdiğini söyledi. Yapılan yeni hesaplamalar, hidrojen yakıtlı otobüslerin kilometre başına 95 cent, pille çalışan otobüslerin ise kilometre başına 15 cente mal olacağı sonucunu gösterdi.

Genel tabloya bakıldığında hidrojen yakıtlı otobüslerin işletilmesi yılda 3 milyon euro, elektrikli otobüsler ise 500 bin euro tutacak. Ayrıyeten satın alma konusunda da hidrojen yakıtlı otobüsler 150-200 bin euro daha değerli.

Delafosse bir açıklamasında: “Hidrojen teknolojisi umut verici lakin operasyonda değil. Elektrikli otobüslerden altı kat daha kıymetli olacak. Yani şimdilik hidrojen otobüslerinden vazgeçiyoruz. Hidrojenin yakıt olarak kullanımının daha ucuz olup olmadığını 2030’da göreceğiz.” sözlerine yer verdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu