BilimTeknoloji

Ehliyette direksiyon imtihanına kapsamlı değişiklikler geliyor

İstanbul Şoför Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu Lideri Murat Tekin, direksiyon imtihanında ihtilal niteliğinde kimi değişiklikler planlandığını belirterek, “Ehliyette yeni yönetmelikle birlikte 35 dakika olan direksiyon imtihanlarının daha uzun yapılması, eğitimlerin bilhassa gece de verilmesinin sağlanması, farklı trafik şartlarında adayın test edilmesi üzere kimi değişikliklerin getirilmesi planlanıyor.” dedi.

Tekin, günümüzde Trafik Hareket Planı çerçevesinde hem teorik hem de direksiyon imtihanlarında standartların biraz daha yükseltileceğini vurgulayarak, Ulusal Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün imtihanlarda kimi değişiklikleri öngördüğünü belirtti. Yeni yılla gündeme gelmesi planlanan yönetmelikle ilgili hazırlık içinde olunduğunu aktaran Tekin, ilgili kurumların görüşlerinin alınmasının akabinde taslağın netleşeceğini tabir etti.

Müddet uzayacak, güzergah genişleyecek

Murat Tekin, şöyle devam etti:

“Biz imtihan alanlarının muhakkak bir bölgeye hapsedilmesinden vazgeçilmesini istek ediyoruz. Şu anda yapılan çalışma da bunu gösteriyor. Yani kursiyerin, aslında akan trafikte karşılaşabileceği bütün hareketler ve tecrübeleri, imtihanda yaşaması öngörülüyor. Şu ankinden çok daha önemli, daha uzun vadeli direksiyon imtihanları bizi bekliyor. Yeni yapılacak yönetmelik değişikliğiyle direksiyon imtihan müddeti biraz daha uzatılacak, imtihan yapılan güzergah genişleyecek ve akan trafikte daha fazla eğitim yapılmasının kursiyerlere çok büyük bir katkısı olacak.”

Şoför kurslarına başvuran kursiyerlerin en az 34 saat teorik, en az 16 saat pratik direksiyon eğitimi aldığının altını çizen Tekin, yeni yönetmelikle verilecek ders saati sayılarının da muhtemelen artırılmasının hedeflendiğini kaydetti. Tekin, kursiyerlerin ders alma haklarını şoför kurslarından kesinlikle talep etmesi gerektiğini belirtti.

Direksiyon imtihan mühleti 2013’teki yönetmelikle artırılmıştı

İmtihanlardaki muvaffakiyet oranının 2013 yılında yapılan değişiklikle yüzde 99’dan yüzde 40 ila 50 bandına düştüğünü söz eden Tekin “Çünkü o yönetmelikle direksiyon imtihan mühletleri uzatıldı. Geçmişte 15 dakika olan direksiyon imtihanları 2013 yönetmeliğinden sonra birinci başta 30, akabinde 35 dakikaya çıkarıldı.” diye konuştu.

Tekin, kelam konusu yönetmeliğin imtihanlara ciddiyet getirdiğini anlatarak, şöyle devam etti:

“Bu imtihanları yaptığımız güzergahlarda park yapma, geri geri gelme, aracı yokuştan kaldırma üzere kriterler aramaya başladık. Geçmişte direksiyon imtihanları 100 puan üzerinden hesaplanırken günümüzde bu başarılı ya da başarısız diye isimlendiriliyor. Yani bir kursiyer, direksiyon imtihanına geldiği vakit evvel iki araç ortasına park etmeyi, aracı yokuştan kaldırmayı, 25 metre geri geri gelmeyi, bu hareketlerin hepsini gösterdikten sonra başarılıysa başka kalan alanlarda 35 dakikalık imtihana devam etmesi gerekiyor. Şayet başarısızsa kursiyer tekrar şoför kursundan 2 saat ders alıyor, bir sonraki imtihanına tekrar gelip girmesi gerekiyor. Bu, Avrupa’da birçok ülkeyi de incelediğimizde, aslında onların da standartlarını yakalayan hatta birtakım yerlerde de geçen kriterler.”

Teorik imtihanlarla ilgili de kimi değişiklikler yapıldığını aktaran Tekin, “Örneğin ehliyet imtihanlarına görsel sorular, görüntülü sorular geldi. Geçmişte kağıt kalemle yazılı olarak yapılan imtihanlar şu anda elektronik ortamda yapılıyor. Kursiyerler imtihan sonucunu tıpkı gün öğreniyor. Yani günümüz normlarına uygun, trafikte karşılaşabileceği senaryolara uygun sorular soruluyor.” diyerek kelamlarını tamamladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu