Donanım

Intel, Ohio’da kuracağı iki çip fabrikasına 20 milyar dolar harcayacak

Intel, akıllı telefonlardan otomobillere kadar her şeyi etkileyen global yarı iletken kıtlığı nedeniyle üretim kapasitesini artırmayı planlıyor. Şirket Cuma günü iki yeni Ohio çip fabrikasına 20 milyar dolardan fazla yatırım yapacağını duyurdu.

CEO Pat Gelsinger‘a nazaran bu hareket, Intel’in çip üretimindeki hakimiyetini geri kazanma ve Amerika‘nın Asya üretim merkezlerine bağımlılığını azaltma stratejisinin bir kesimi.

Intel’in çip tesisleri için planladığı yatırım 100 milyar dolar

Fakat Intel’in yeni fabrikalar kurma planları mevcut talep eksikliğini gidermeyecek zira bu çeşit komplekslerin inşa edilmesi yıllar alıyor. Reuters’in bildirdiğine nazaran, Gelsinger daha evvel çip sorununun 2023’e kadar süreceğini söylemişti .

Ohio için bu, eyalet tarihindeki en büyük özel bölüm yatırımı. İki fabrikanın inşaatının yıl sonuna yanlışsız başlaması ve çip üretiminin 2025‘te başlaması bekleniyor. Gelecekte, Ohio’nun başşehri Columbus‘un yakınında bulunan alanda, fabrikalarda 3.000 ve inşaatta 7.000 istihdam yaratacak altı tesisin daha inşa edilmesi planlanıyor ve şirketin toplam yatırımı 100 milyar dolara yükselecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu