Donanım

SK Hynix birinci 24Gb DDR5 bellek modüllerini üretti

DDR5 bellekler şimdi yaygın bir kullanıma sunulmuş değil lakin üreticiler süratli bir biçimde geliştirme süreçlerini devam ettirerek mümkün olan en olgun hale getirmek istiyorlar. Yavaş yavaş kapasiteler artmaya başladı. 

Birinci 24Gb DDR5 bellek modülü

SK Hynix yaptığı açıklamada kesimin birinci 24Gb DDR5 bellek modüllerini örneklemeye başladığını bildirdi. 3GB kapasiteye denk gelen bu bellekler 1x nm üretim sürecine sahip. Maliyete nazaran DUV yahut daha verimli EUV süreci ile üretilebiliyor. 

Yeni bellek modülleri 20 adet entegre devreden oluşan 48GB kapasite yahut 40 adet entegre devreden oluşan 96GB kapasiteler biçiminde üretiliyor. AMD EPYC Genoa ve Intel Sapphire Rapids işlemciler ile uyumlu olacak bellek modüllerinin kullanıcıya da sunulacağı tabir ediliyor. Bilhassa tamponsuz 24GB DDR5 bellek formunda masa üstü ve iş istasyonlarında görme imkânımız olacak. 

Firma 8-Hi yığınları formunda 24GB bellek kullanarak 768GB kapasiteye de erişme niyetine sahip. Şu anda yeni bellekleri kullanacak Intel yahut AMD sunucu işlemcileri şimdi piyasada olmadığı için Amazon’un Graviton3 yonga setlerinde birinci defa kullanılması bekleniyor. 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu