Donanım

Makûs Emelli Evrak Sayısında 2021 Rekoru!

2021’de Kaspersky’nin algılama sistemleri günde 380 bin makûs emelli yeni belge keşfetti. Bu 2020’ye kıyasla %5,7’lik artışa işaret ediyor. Bu büyüme, öbür faktörlerin yanı sıra dünya çapında kullanılan aygıt sayısındaki daima artışla da temaslı. Sonuçlar Kaspersky Güvenlik Bülteni: Yılın İstatistikleri Raporu içinde yer aldı.

Kaspersky tehdit algılama sistemleri, geçtiğimiz 12 ayda günlük ortalama 380 bin yeni makûs emelli evrak keşfetti. Bu bir evvelki yıla nazaran 20 binlik büyümeye karşılık geliyor. Klâsik olarak birden fazla tehdit (%91), Windows işletim sistemlerine mahsus bir belge biçimi olan WindowsPE belgeleri aracılığıyla gerçekleşti. Fakat 2021’de siber hatalılar Linux işletim sistemiyle alakalı tehditleri her zamankinden daha etkin bir formda yaymaya başladı. Tespit edilen Linux makûs maksatlı yazılımlarının ve istenmeyen yazılımların sayısı %57 arttı.

Kaspersky sistemleri tarafından tespit edilen tehditlerin yarısından fazlası (%54) sınıflandırılmamış Truva atlarından oluşuyordu. Birçok tehdit tipinin hacminde 2021’de 2020’ye kıyasla bir azalma gözlenirken, Truva atı indiriciler 2020’ye kıyasla %2,24 arttı. Bu çeşit makûs emelli yazılımlar bilhassa tehlikeli, zira bu programlar kurbanın aygıtına daha karmaşık makûs hedefli yazılımlar göndermek için tasarlandı. Ayrıyeten tespit edilen solucan sayısında (%117,5) gözle görülür bir artış oldu ve hisseleri %9’a ulaştı. Bu programlar sistemi ihlal ettikten sonra kendi kendini çoğaltabiliyor ve bağımsız olarak yayılabiliyor. Son olarak virüsler %27 büyümeyle hisselerini %10’a çıkardı.

Dijital okuryazarlığı geliştirmenin ve güvenlik tahlillerini aktüel tutmanın kullanıcılar için son derece kıymetli olduğunu söyleyen Kaspersky Güvenlik Uzmanı Denis Staforkin, şöyle devam etti: “Geçtiğimiz yıl boyunca evvelki yıla kıyasla günde 20 bin daha fazla makûs maksatlı belge keşfettik. Bu beklenmedik bir durum değil. Uzaktan çalışmanın dünya genelinde benimsenmesi nedeniyle çevrimiçi aktiflik hala tepede. Çevrimiçi operasyonlara geçiş dünya çapında daha fazla aygıtın kullanıldığı manasına da geliyor. Bu, daha geniş bir taarruz yüzeyine ve tehditlere daha fazla maruz kalmaya yol açıyor.” 

Yılın İstatistikleri Raporu, siber güvenlik dünyasındaki değerli değişimlere ait yıllık bir dizi iddia ve analitik rapor olan Kaspersky Güvenlik Bülteni’nin (KSB) bir kesimi. Öteki KSB kısımları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Kaspersky, inançta kalmak isteyen kullanıcılara aşağıdakileri öneriyor:

  • Güvenilmeyen kaynaklardan uygulama indirmeyin ve kurmayın.
  • Küçük ve büyük harfler, sayılar ve noktalama işaretlerinin karışımını içeren güçlü ve eşsiz parolalar oluşturmanın yanı sıra iki faktörlü kimlik doğrulamayı aktifleştirin.
  • Her vakit güncellemeleri yükleyin. Kimileri kritik güvenlik sorunu düzeltmeleri içerebilir.
  • Ofis yahut siber güvenlik yazılımı için güvenlik sistemlerinin devre dışı bırakılmasını isteyen iletileri yok sayın.
  • Kaspersky Internet Security veya Kaspersky Security Cloud gibi sisteminize ve cihazlarınıza uygun sağlam bir güvenlik tahlili kullanın. Bunlar hangi sitelerin açık olmaması gerektiğini söyleyecek ve sizi berbat gayeli yazılımlardan koruyacaktır.

Kaspersky, inançta kalmak isteyen kuruluşlara aşağıdakileri öneriyor:

  • Saldırganların güvenlik açıklarından yararlanarak ağınıza sızmasını önlemek için kullandığınız tüm aygıtlarda yazılımlarınızı her vakit şimdiki tutun.
  • Kurumsal hizmetlere erişmek için güçlü parolalar kullanmayı alışkanlık haline getirin. Uzak hizmetlere erişim için çok faktörlü kimlik doğrulamayı aktifleştirin.
  • Bilinen ve bilinmeyen tehditlere karşı tesirli muhafaza için davranış tabanlı algılama ve anomali denetimi yetenekleriyle donatılmış Kaspersky Endpoint Security for Business gibi kanıtlanmış bir uç nokta güvenlik tahlilini tercih edin.
  • Tesirli uç nokta muhafazası, tehdit algılama ve cevap eserlerine yönelik özel bir set kullanarak yeni ve gözden kaçabilecek tehditleri bile vaktinde tespit edip düzeltebilirsiniz. Kaspersky Optimum Framework, EDR ve MDR ile güçlendirilmiş temel uç nokta müdafaa setini içerir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu