İnternet

Chrome 100 Geliyor; Beraberinde Bu Tehlikeyi de Getiriyor!

2008’de piyasaya sürülen Chrome gelecek yılın başlarında 100. sürümüne ulaşacak, lakin ne yazık ki bu dönüm noktası kimi web sitelerinin artık Google’ın tarayıcısında çalışmamasına neden olacak. Chrome 100 için planlanan büyük değişiklikler yahut ihtilal niteliğindeki yeni özellikler olmamasına karşın, arama devi bu büyük sürümün büyük olasılıkla eski web siteleri için sıkıntılara yol açacağının biliyor.

Chrome 100 gelecek yılın Mart ayında piyasaya sürülecek olsa da, Google şimdiden kullanıcıları ve site sahiplerini mümkün meseleler hakkında uyarmaya başladı. İkaz şu formda:

2022’nin birinci yarısında Chrome üç basamaklı ana sürüm numarasına ulaşacak: 100! Yıllar evvel birinci sefer 10 sürümüne ulaştığında, ana sürüm numarası bir basamaktan ikiye çıktığı için Kullanıcı Ortacısı ayrıştırma kitaplıklarında birçok sorun keşfedildi. Artık Chrome 100’e yaklaşıyoruz. Üç haneli sürüm numarasıyla ilgili mümkün meseleleri erkenden tespit etmek istiyoruz.

Chrome’un ana sürüm numarası iki basamaktan üçe çıktığında, Duda web tasarım kitiyle geliştirilen web siteleri artık düzgün görüntülenemeyecek. Neyse ki, Google’ın web’i bozmamak için bir planı var ve şirket onları uyarmak için geliştiricilerle irtibata geçmeye başladı bile.  

Bir web sitesinin hangi tarayıcıyı ve hangi sürümünü kullandığınızı bilmesi için site, esasen tarayıcınızın yaptığı her web irtibatına eklediği bir metin satırı olan Kullanıcı Ortacısı dizesini denetim ediyor.

Bu dize örneğin şu formda: “Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/96.0.4664.110 Safari/537.36

Buradan, kullanıcının Chrome’un 96 sürümünü kullandığını anlıyoruz. Burada sorun, genelde birinci iki hanenin okunup sitenin sayfalarının ona nazaran gösterilmesi. Sürüm numarası 100 olunca, sistemler bu sayısı 100 değil 10 olarak görecekler ve bu, görüntülemede sorunlar çıkmasına neden olabilir.

100 sürümüne geçiş, birçok eski siteyi bozma potansiyeline sahip olsa da, Google ve Mozilla, önümüzdeki yıl hem Chrome hem de Firefox’un 100 sürümünün kullanıma sunulmasından evvel bu sorunu çözmek için çok çalışıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu