Yapay Zeka

Drake’in yeni müziğinin aslında Drake ile hiç ilgisi yok: Onu bir yapay zeka oluşturdu!

Birkaç hafta evvel internet, Papa Francis’in şık bir beyaz şişme mont giydiği bir fotoğrafla çalkalandı. Pek çok yayın bunu haber yaptı ve sonra bunun aslında yapay zeka tarafından üretilen bir fotoğraf olduğu ortaya çıktı. Birebir hafta, eski ABD lideri Donald Trump’ın tutuklandığını gösteren ve yapay zeka tarafından oluşturulduğu ortaya çıkan bazı fotoğraflar internette sirkülasyona girdi. Son olarak da, Sony fotoğrafçılık ödüllerinde birincilik kazanan fotoğrafın aslında yapay zeka tarafından oluşturulmuş bir fotoğraf olduğu bildirildi.

Tüm bunlar sizin için kâfi değilse, üretken yapay zekanın imajların ötesine geçip ses alanına girdiğini duymak heyecanınızı artırabilir. Bunun bir kısmı sesi metne çevirmekle ilgiliyken, asıl heyecan verici kısım metin ipuçlarından ses üretiyor.

Teknik olarak şimdi bu teknolojinin erken vakitlerinde olduğu kabul ediliyor. Fakat son örnek, şayet söylemeseydik yapay zeka olduğunu anlamanızın neredeyse imkansız olduğu bir sonucu içeriyor.

Kim olduğu bilinmeyen birisi, ünlü müzikçi Drake’in sesinden yeni bir single oluşturdu: “Winter’s Cold.” Olağan ki müzikle birlikte bir de albüm kapağı var. Doğruyu söylemek gerekirse bu müzik, kulağa gerçek bir Drake müziği üzere geliyor: Kullandığı enstrümanlardan ritim zamanlamasına, Drake’in rap üslubuna kadar, sanatkardan bekleyeceğimiz her şey var…

Şarkıyı aşağıdaki Twitter iletisinde dinleyebilirsiniz:

Üretken yapay zeka, sanatkarlardan ayırt edilemeyecek düzeylerde müzik üretmeye başladıkça, işlerin karmaşık bir hal alacağını kestirim etmek sıkıntı olmasa gerek. Müzik şirketleri yapay zeka tarafından üretilen müzikleri internetten kaldırmaya çalışıyor, yapay zeka şirketleriyle sanatkarlar ortasında potansiyel hukuk savaşları başlıyor. Ve şurası kesin: Müzik sanayisinin geleceği, yapay zekadan ötürü tuhaflaşmak üzere…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu