BilimTeknoloji

Bitcoin (BTC) 13 yaşına girdi

Başkan kripto para ünitesi Bitcoin (BTC) için 3 Ocak değerli bir gün. Birinci BTC bloğu olan Genesis, 3 Ocak 2009’da piyasa sürüldüğü için her yıl bugün Bitcoin Genesis Günü olarak kutlanıyor. Genesis Günü‘nü bu yıl birinci kutlayan adresler saat farkının tesiriyle, Asya piyasaları ve Hong Kong’un Bitcoin Birliği oldu.

Bitcoin Genesis Günü Nedir?

3 Ocak 2009 günü, kimliği bilinmeyen Satoshi Nakamoto, Sourceforge’da birinci 50 Bitcoin’i içeren Genesis bloğunu yayınladı. Bitcoin’in başlangıç bloğu, blok zincirinin eşler ortası kıymet transferlerinde kullanılabilmesinin önünü açan birinci adım olarak biliniyor. Yani 3 Ocak, Bitcoin’in doğum günü diyebiliriz ve 2022 itibariyle BTC, 13 yaşına girmiş durumda.

Bitcoin Birliği bahisle ilgili olarak şu formda bir paylaşımda bulundu:

“Genesis Blok günümüz kutlu olsun! Bugün Bitcoin 13 yaşında. Ayrıyeten, sahip olduğunuz ve denetim ettiğiniz bir cüzdana paralarınızı çekmek için şahane bir gün!”

Nakamoto, Bitcoin whitepaper‘ı için 2008 yılında çalışmalara başlamıştı. 31 Ekim 2008’de ise kelam konusu whitepaperı yayımlandı ve dünya Bitcoin ile tanıştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu