BilimTeknoloji

Güçte yeni kar kapısı deniz akıntıları olabilir

Dünyamızın her yerinin güç dolu olduğunu içinde bulunduğumuz yüzyılda fark ettik ancak bundan güç çıkarmada şimdilik yalnızca güneş ve rüzgarda az çok başarılı olabildik. Denizlerimizde ise kısıtlı kapasitede deniz üstü rüzgar türbinleri bulunmakta o kadar. Denizdeki dalga ve akıntılar konusunda çalışmalar yürüten Minesto isimli şirket ise bu husustaki çalışmaları hayli öteye taşıyarak ticari alanda da çıktı elde etmeyi başardı.

Firmanın uçurtma dizaynı dediği uçak gibisi aygıt ile deniz içinde sekiz çizerek güçten azamî biçimde yararlanmayı başarıyor. Düşük suratlardaki akıntılarda bile akıntıdan fazlasını güç olarak üretebilmekte.

Sistem, üzerinde bulunan dümen ve yönlendiricilerin bir aşağı bir üst hareket etmesi prensibiyle çalışıyor. Şimdilik yalnızca Fareo Adaları’nda efektif olarak 2 x 100 kW sistemler kurulmuş. Ada idaresi ile de 10 MW’lık bir muahede imzalanmış durumda ve üstüne 20 MW opsiyon muahedesi yapılmış.

Soldaki 50kw’lık küçük, sağdaki ise 1.2mw’lık en büyük model.

Adalar idaresi bu güç kaynağını rüzgar ve güneşin yerine tercih etmesindeki en büyük neden başka güç kaynaklarının tam kestirim edilememesi ve büyük depolama tesislerinin gereksinimi. Halbuki gelgit akımından sağlanan güç büyük oranda varsayım edilebiliyor.

Firmanın kendi tasarımı olan Dragon Sınıfı yeni eseri ile 50 kW’dan 1.2 MW’a kadar tek seferde muhtaçlığa nazaran güç üretebilen boyutlarda üretim yapılabiliyor. En büyük 12 metrelik kanat açıklığına sahip modelin ise 1.2 MW üretmesi deniz altında şimdiye kadar tek seferde üretilen en büyük güç türbini olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu