Sosyal Medya

Tehditkar TikTok paylaşımları, okulları kapattırdı!

TikTok, son devirlerdeki çıkışı ile toplumsal medya platformları ortasında değerli bir popülariteye ulaştı. Kullanıcı sayısını net bir halde arttıran platform, birtakım durumlarda da istenmeyen olayların önüne geçemiyor. Platformdaki son bir kaç paylaşım, öğrencileri etkileyecek cinsten.

TikTok üzerinden sakıncalı paylaşımlar yapan bir küme, okulların tatil edilmesine yol açtı. Bilhassa ABD‘de sıkça gerçekleşen okul olayları, herkesi harekete geçirdi.

TikTok paylaşımları, ABD’yi alarma geçirdi

ABD okul bölgeleri, TikTok üzerinden yapıldığı ortaya çıkan tehditkar paylaşımlar nedeniyle alarma geçti. Toplamda 4 eyaleti kapsayan tedbirler ile, 17 Aralık Cuma günü, okullar tatil olacak. Öbür bölgelerde de polis sayısında artışa geçilecekken, olaya valiler de dahil oldu. İlgili eyaletlerde vazife alan yöneticiler, öğrencileri ve aileleri sükunete davet etti ve tedbirlerin alınacağını açıkladı.

Her ne kadar hususla alakalı tehditlerin inandırıcılığı kâfi olmasa da, polislerin de bu biçim bir eğilimin gerçekleşebileceği tarafında iddiaları bulunmakta. Öte yandan birtakım eyaletlerdeki güvenlik üniteleri, mümkün tehditleri araştırdıklarını ve sakıncalı bir durumun olmadığını duyurdu. İlgili soruşturmaların sürdüğü öğrenilirken, birtakım okullar da mevcut panik havasından etkilenmemek için dersleri iptal etme kararı aldı.

TikTok cephesinden birinci açıklama geldi

Mevzunun bir öbür ayağı olan TikTok, birinci açıklamayı toplumsal medya üzerinden gerçekleştirdi. Güvenlik üniteleriyle ortaklaşa çalışacaklarını açıklayan platform, açıklamasında şunlara yer verdi:

Dedikodu odaklı tehditleri bile son derece ciddiyetle ele alıyoruz. Bu nedenle, TikTok aracılığıyla ortaya çıkan yahut yayılan bu cins tehditlere dair ispat bulamasak da, okullarda mümkün şiddete ait ikazları incelemek için kolluk kuvvetleriyle birlikte çalışıyoruz.

Olayın kapsamının genişletilmesi beklenirken, daha evvelce ortaya çıkan kimi akımlarla birlikte bu son gelişmeler, platformun güvenilirliğini sarsmaya yetti. ABD genelinde vakit zaman görülen okul akınları, mevzuyu bir müddet daha gündemde tutacağa benzetiyor. Bakalım gerçekleştirilen soruşturmalar sonucunda nasıl bir gerçek ortaya çıkacak, bekleyip göreceğiz.

Pekala sizler, TikTok üzerinden ortaya atılan tehditleri gördünüz mü? Sizce olayın gerçeklik ihtimali nedir? Görüşlerinizi ve varsayımlarınızı bizlere aktarmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu