Donanım

Tayvan yonga teknolojilerine yüz milyarlarca dolar yatırım yapıyor

Tayvan yonga dünyasının lokomotifi haline gelmiş durumda. Bilhassa TSMC dökümcüsünün küresel çapta üretim muhtaçlığını karşılar hale gelmesi bugün global çip krizinin de en kıymetli sebeplerinden birisi durumunda. Her ne kadar lokomotif olsa da Tayvan dışa bağımlı bir ülke. 

Yonga üretiminde bağımsızlık

TSMC elbet hem gelir hem de teknoloji manasında döküm kesiminin başkanı. Bununla birlikte EUV döküm sistemleri dendiğinde Hollandalı ASML başkan durumda. Test ve paketleme dediğimizde ise Japon firmaları devreye giriyor. Yani bir bir halde TSMC dışa bağımlı. 

Bilhassa pandemi devrinde yaşanan kısıtlamalar Tayvan’ın dışarıdan tedarik ettiği bu bileşenlerin yahut hizmetlerin gecikmesine neden oldu. Yalnızca TSMC değil yerli yonga ekipman üreticisi firmalar da zahmet yaşadı. 

Tayvan devlet lideri Tsai Ing-Wen yaptığı açıklamada yonga ekipmanları konusunda ülkesinin kendi kendine yetecek bir noktaya geleceğine inandığını belirtti. Geçen yıl Tayvanlı firmalar toplamda 363 milyar dolar yatırım yaptı ve bunun yüzde 70’i ekipman harcaması içindi. 21 milyar dolar ise ekipman ithalatı için kullanıldı. 

Elbette gayeler yarın gerçekleşecek bir basamakta değil. Tayvan’ın mahallî ekipman üreticilerinin pahası toplamda 4 milyar doları buluyor. Hollanda yahut Japonya’nın rakibi olabilmek için çok daha fazla yatırım, vakit ve doğal ki deneyim gerekiyor. 
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu