BilimTeknoloji

ATAK helikopteri Radar Karıştırıcı Pod Sistemi ile birinci defa görüntülendi

Ulusal Savunma Bakanlığı, Faz 2 konfigürasyona sahip beşinci T-129 ATAK helikopterinin Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildiğini bir fotoğraf ile birlikte duyurmuştu. Fotoğraf ayrıntılı incelendiğinde ATAK helikopterinde Radar Karıştırıcı Pod sistemi eklendiği görülüyor.

ATAK helikopterinde Radar Karıştırıcı (RF Jammer) Pod sistemi birinci kere görüntülendi. ASELSAN tarafından geliştirilen bu sistem sayesinde ATAK’ın elektronik savunma kabiliyeti arttı. Savunma Siyaseti Analisti Turan Oğuz bu sisteme ait değerlendirmelerde bulundu.

Radar Karıştırıcı Pod Sistemi Nedir?

Radar Karıştırıcı (RF Jammer) Pod sistemi, helikoptere karşı atılan radar arayıcı başlıklı bir füze olduğunda bu sistem devreye giriyor. Yaklaşan tehdide elektronik olarak taarruz ediyor. Füzeyi maksattan saptırmaya ve engellemeye yarıyor.

Radar Karıştırıcı Pod Sistemi Neden Kıymetli?

Bu sistem, bu sınıflardaki helikopterlerde standart bir donanım değil. Envanterde olup seri üretilen öteki bir helikopterde çok az görülebilecek bir sistem. Bilhassa de ATAK’ın bulunduğu sınıfta kıymetli bir avantaj olacak. Analist Oğuz mevzuyla ilgili olarak, “Radar karıştırıcı sistem takılı T129 Atak FAZ II bu sayede dünyada kendi alanında en ileri platformlardan biri olma yolunda kıymetli bir adım attı.” dedi.

Filipinler’e ATAK teslimatı yapıldı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tarafından geliştirilen ATAK helikopterinin beşi Faz 2 olmak üzere toplam 71 teslimat gerçekleştirildi. Filipinler’e 2 adet ATAK helikopteri teslim edildi. Toplam 6 adet ATAK helikopteri teslim edilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu