Teknoloji

Apple’dan aykırı kablosuz şarj müjdesi!

Android telefonlarda karşımıza çıkan “ters kablosuz şarj” özelliğiyle ilgili Apple tarafından yeni bir haber geldi. Yaklaşık olarak 2 yıldır beklenen teknolojiler ortasında olan bu bilhassa ilgili herkesin beklediği bir gelişme gerçekleşti.

Aykırı kablosuz şarj özelliğini birinci olarak Huawei Mate 20 ve Samsung S10 modellerinde görmeye başlamıştık. Apple tarafından buna cevap ise bir türlü gelmedi. Son olarak iPhone 13 serisiyle ilgili gelen dedikodular da ne yazık ki gerçek çıkmadı. Lakin Apple’ın karşıt kablosuz şarj ile ilgili patent çalışmaları yaptığı ortaya çıktı.

Apple aykırı kablosuz şarj patentinin özellikleri

Karşıt kablosuz şarj özelliğini kullanırken telefonun ekranının çizilmesi ya da çatlaması çok mümkün. Fakat Apple mühendisleri bu sorunu da ilerleyen devirde çözecek üzere duruyor. Şu ana kadar sık sık Android aygıtlarda gördüğümüz bu özelliğin gelmemesi Apple kullanıcılarını daima hayal kırıklığına uğrattı.

Şu an ki mevcut iPhone modelleri bu teknolojiyi desteklemiyor. Lakin alınan bu patent, Apple aygıtınızın üstüne aksesuarlarınızı yerleştirerek şarj edebileceğiniz bir sistem üzerine çalışıldığının delili. Apple karşıt kablosuz şarj patentiyle, aygıtın içerisine yerleştirilmiş olan şarj pedini algılayarak ikinci aygıtı şarj etmeyi sağlayacak.

Patentte yazan bilgilere nazaran; iPad, bir kalemi algılayarak kablosuz şarj özelliği ile şarj edebilecek. Bu teknolojiyle birlikte kullanıcılar için de kalemi tabletin yan tarafında sabitlemekle uğraşmaktansa üstüne bırakmanın daha kullanışlı olacağı da aşikar.

Apple karşıt kablosuz şarj patentinde, çoklu şarj edebilmeyi sağlayan bir teknolojiden de bahsediyor. Mesela yerleştirilen pedler sayesinde Macbook’un kapağı kapalıyken bile şarj etme misyonu görebilecek. Eklediğimiz görsellerde gördüğünüz üzere şarj pedleri ekranların yahut kasaların tamamını kapsamıyor. Şayet ki bu patent gerçek hayata geçirilirse eserlerinizi şarj etmek istediğinizde yalnızca muhakkak kısımları kullanabileceksiniz.

Apple aykırı kablosuz şarj özelliği ne vakit gelecek?

Öncellikle her patent çalışmasının gerçek hayata döndürülmediğini sizlere hatırlatmak isteriz. Lakin alınan patentteki fikirlerin şu an ki teknoloji ile yapılabilir olması bizler için umut veriyor. Apple’ın bu bahis üzerinde çalışma yapması da bu teknolojiyi geç de olsa kullanıcılarıyla buluşturacağı manasına geliyor.

Pekala siz bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce de Apple bu teknoloji için geç kalmadı mı? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu