BilimTeknoloji

Türkiye Uzay Ajansı ile Rusya’nın uzay ajansı Roscosmos ortasında iş birliği!

Türkiye Uzay Ajansı ile öbür ülkelerin uzay ajansları ortasındaki görüşmeler devam ediyor. Türkiye Uzay Ajansı yetkilileri Rusya’nın uzay ajansı Rorcosmos yetkilileri ile ile bir ortaya geldi.

Hangi alanlarda iş birliği yapılacak?

Görüşmede tarafların uzay alanında iş birliği geliştirmek ve ileride yapılacak potansiyel iş birlikleri üzerine konuşuldu. Her iki heyet; iki ülkenin beşerli uzay araştırmaları, uzay teknolojisi kullanımı, uzayda bilimsel araştırmalar, gezegen araştırması, uzay izleme, uydu navigasyonu, telekomünikasyon ve bağlantı alanlarında iş birliği yapılması konusunda mutabık kaldılar.

TUA Lideri Serdar Hüseyin Yıldırım ve beraberindeki heyet, MİR Uzay İstasyonu modülünü ve kozmonotların modül dışında çalışma kaideleri simüle etmek için dev bir havuz içinde birebir birebiri inşa edilen uzay modülünü de yerinde inceleme fırsatı buldu.

Türkiye Uzay Ajansı daha evvel de Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Macaristan’ın uzay ajansı yetkilileri ile bir ortaya gelmişti. Kazakistan’ın uzay şirketi KazCosmos ve Macaristan’ın uzay ajansı ile iş birliği mukavelesi imzalamıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu