Mobil

Google, Android uygulamaları için geliştiricilere yeni bir kural daha getiriyor

Google’ın yeni geliştirici siyaseti, Android kullanıcılarına hesap oluşturmayı gerektiren uygulamalarda, uygulamayı yüklememiş olsalar bile hesap bilgilerini silmelerine müsaade vererek daha fazla denetim sağlamayı amaçlıyor.

Şu anda, geliştiricilerin Google’a hesap silme işleminin bir halde mümkün olduğunu beyan etmeleri gerekiyor, lakin önümüzdeki yıldan itibaren, geliştiricilerin hem uygulamaları hem de çevrimiçi bir portal aracılığıyla dataları silmeyi kolaylaştırmaları gerekecek.

Google bunu şu biçimde belirtiyor: “Uygulama hesabı oluşturmayı etkinleştiren uygulamalar için, geliştiricilerin yakında uygulama içinden ve çevrimiçi olarak hesap ve bilgi silme sürecini başlatma seçeneği sunmaları gerekecektir.”

Bu açıklama, kullanmak için bir hesap oluşturmanıza müsaade veren rastgele bir uygulamanın, işiniz bittiğinde bu bilgileri silmenize müsaade vermesi gerektiği manasına geliyor. Şu anda bilgilerinizin silinmesini talep edebiliyor olsanız da, bunun için çoklukla geliştiriciyle manuel olarak bağlantıya geçmeniz gerekiyor. Bu yeni siyaset, geliştiricilerin Android kullanıcılarına en başından itibaren bir “kill switch” sunmaları gerektiği manasına geliyor. Google böylelikle, platformu daha inançlı hale getirmeyi amaçlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu