Mobil

Apple kullanıcılarının bilgileri tehlikede!

Ortaya çıkan bir rapora nazaran Apple, Safari 15’te IndexedDB API’sini uygulama biçimiyle ilgili bir sorun üzerinde çalışıyor. Bu yanılgı sebebiyle web siteleri, tarayıcıdaki internet aktifliğinizi izleyebiliyor. Hasebiyle tarama geçmişinizden Google kimliğinize kadar pek çok dataya erişim sağlayabiliyorlar.

Apple yanılgıyı düzeltmeye çalışıyor: Güncelleme yolda!

İlgili kaynaklar tarafından ortaya atılan teze nazaran Apple, yanılgıyı ve sebeplerini tespit ederek tahlil sürecini başlattı. Lakin macOS Monterey, iOS 15 ve iPadOS 15’te Safari güncellemelerini kullanıma sunana kadar, kullanıcıların bilgileri risk altında kalmaya devam edecek.

IndexedDB’yi, büyük web tarayıcıları tarafından istemci tarafı depolama olarak kullanılan ve veritabanları üzere dataları tutan bir tarayıcı API’si olarak biliyoruz. Ekseriyetle, birebir kaynak siyasetinin kullanılması, datalara hangi web siteleri tarafından erişilebileceğini sınırlıyor. Ayrıyeten tipik olarak, bir sitenin başkalarını değil, sırf kendi oluşturduğu datalara erişebilmesini sağlıyor.

Ama macOS, iOS ve iPadOS’da bulunan aktüel Safari 15 sürümünün, IndexedDB’nin tıpkı kaynak unsurunu ihlal ettiği ortaya çıktı. Araştırmacılar, bir web sitesi veritabanıyla etkileşime girdiğinde, tıpkı tarayıcı oturumu içindeki öbür tüm faal çerçevelerde, sekmelerde ve pencerelerde birebir ismi kullanan yeni bir boş veritabanı oluşturulduğunu sav ediyor.

Sorunun ortaya çıkma formu nedeniyle, Safari kullanıcılarının bu bahiste yapabileceği çok az şey bulunuyor. Örneğin JavaScript’i varsayılan olarak engelleyebilirsiniz. Akabinde bu uygulamayı sırf muteber sitelerde aktifleştirebilirsiniz. Lakin bu tarayıcı tecrübenizi olumsuz tarafta etkileyecektir.

En kolay ve tesirli metot ise, Apple aygıtınız üzerinde bir müddetliğine farklı bir tarayıcıyı kullanmak olacaktır. Ya da en azından Safari üzerinden yaptığınız süreçlerin ve ziyaret ettiğiniz sitelerin, size yahut yakınlarınıza ilişkin şahsî dataları içermediğinden emin olabilirsiniz. Lakin yeni güncellemeyi beklemek dışında öbür bir deva gözükmüyor.

Şuan için bu sorunun çeşitli iPhone, iPad, MacBook, Mac Pro ve iMac modellerinde gözlemlendiği söyleniyor. Yani sorun iOS yahut iPadOS üzere işletim sistemlerinde bulunan bir yanlıştan çok, Safari tarayıcısı üzerinde ortaya çıkmış üzere gözüküyor.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Benzeri bir sorunu daha evvel yaşadınız mı? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu