Mobil

Xiaomi 11T ve Xiaomi 11T Pro İnceleme

  • Cazibeli tasarım
  • Kusursuz AMOLED ekran
  • Yüksek performans
  • Süratli şarj
  • İstikrarlı GPU performansı
  • Arayüz
  • Kamera seçenekleri ve performansı
  • İstikrarlı stereo hoparlörler
  • 5G takviyesi

Xiaomi, uzun vakittir heyecanla beklediğimiz 12 serisi modellerinin duyurusunu birkaç gün evvel yaptı. Çin’de düzenlenen bir aktiflikte duyurulan Xiaomi 12, sahip olduğu kıymetli özellikleriyle birlikte amiral gemisi segmentini kuvvetlendirirken, bu model ülkemize geldiğinde onun hakkında da ayrıntılı inceleme görüntümüzü sizlerle paylacaşacağız. Lakin bugün hususumuz farklı. Biliyorsunuz, Xiaomi’nin bir de T serisi bulunuyor ve bugün elimizde bu serinin 2 yeni ve değerli modeli olan Xiaomi 11T ve Xiaomi 11T Pro bulunuyor. Bugün bu 2 telefona yakından bakacak, performansını kıymetlendirecek ve böylelikle 2 model ortasındaki farkları da görmüş olacağız.

Geçmeden evvel 2 telefon ortasında genel görünüş ve yapı itibariyle çok büyük farklar bulunmadığını da söyleyelim. En değerli fark, kullanılan işlemci noktasında karşımıza çıkarken, Pro modelinde birkaç farklılık daha olduğunu söyleyebiliriz ki bunlara da artık daima birlikte yakından bakacağız.

Xiaomi 11T ve Xiaomi 11T Pro Tasarım Ayrıntıları

Tasarım olarak 2 modeli bir ortada kıymetlendirmemiz daha uygun, çünkü büsbütün birebir yapıdalar. Her 2 telefon da Meteor Grisi, Ay Is¸ıgˆı Beyazı ve Go¨k Mavisi renk seçenekleriyle bulunabilirken, elimizdeki modeller Meteor Grisi rengiyle hayli hoş görünüyor. Art yüzeyiyle kenarlara yanlışsız kavisli çizgilere sahip olan telefonlar, önde ise düz yapıda tasarlanmış ekrana sahip.

11T ve 11T Pro’nun parmak izi sensörü sağ kenara güç tuşu ile birlikte bütünleşik olarak geliyor. Telefonu sağ elinizle tuttuğunuzda başparmağın altına yerleşen parmak izi sensörü ziyadesiyle hassas çalışıyor ve böylelikle kolay kolay telefonun kilidini açabiliyorsunuz. Ayrıyeten tekrar dilerseniz ön kamera yoluyla yüz tanıma özelliğini de ek güvenlik tekniği olarak kullanmanız mümkün.

Parmak izi tarayıcının çabucak üzerinde ses tuşları bulunurken, her 2 telefon da stereo hoparlörle donatılmış. Üst ve alt kenarda bulunan hoparlörlerle stereo ses sağlayan telefonlardan Pro modeli ise birinci farkını burada karşımıza çıkartıyor. Xiaomi 11T Pro’nun hoparlörlerinde ayrıyeten Harman Kardon ve Dolby Atmos ses dayanağı bulunuyor. Böylelikle ses kalitesinin çok daha âlâ olduğunu söylemek gerçek olacak.

USB-C irtibatını kullanan telefonlarda SIM kart çekmecesi de alt kenarda karşımıza çıkıyor. Bu ortada kıymetli bir detay, her 2 telefonda da kızılötesi dayanağının yer alması oluyor.

Xiaomi 11T ve Xiaomi 11T Pro Ekran Özellikleri

Ekran tarafına geldiğimizde, her 2 telefonun ekranının çok büyük olduğunu söyleyerek başlayabiliriz. 6.67 inç boyutunda olan ekran, böylelikle multimedya tüketimleri için ziyadesiyle elverişli olurken, panel olarak AMOLED teknolojisinin kullanılmış olması ayrıyeten sevindirici. Bu sayede renk derinliği ve canlılığıyla dikkat çeken 11T ve 11T Pro ekranı TrueColor 1 milyar renk takviyesine sahip ve 1000 nit parlaklığa erişebilmesiyle de pek net ve parlak imaj üretiyor.

11T ve 11T Pro’nun ekranı ayrıyeten 120Hz AdaptiveSync takviyesi içeriyor. Bunun bilhassa multimedya kullanımlarında değerli olduğu söylense de aslına bakarsanız her noktada tecrübe açısından kıymetli bir özellik. Çünkü ekranda, arayüzde ya da uygulamalarda dolaşırken dahi 60Hz’li öteki telefonlara kıyasla akıcı bir kullanım sağlayabiliyorsunuz bu sayede. Bunu yakından denediğinizde siz de anlayacaksınız. Elbette oyunlar için de önemli bir özellik 120Hz. 11T ve 11T Pro’da ayrıyeten ekran dokunma hassasiyeti 480Hz’e varan dokunma örnekleme suratına sahip ki bu 2 özellik bir ortaya geldiğinde, telefonunda rekabete dayalı oyunları oynamak isteyenlerin aradıkları performansı elde etmesini sağlayacak.

Ekranla ilgili son olarak her 2 telefonun ekranının Corning Gorilla Glass Victus muhafazalı yapıda olduğunu ve böylelikle düşmelere ve darbelere karşı güçlü yapıya kavuşturulduğunu söyleyebiliriz. Daha fazla muhafaza isteyenler ise, kutu içeriğinden çıkan silikon müdafaa kılıfı kullanabilirler.

Xiaomi 11T ve Xiaomi 11T Pro Performansı Nasıl?

Artık en merak edilen hususa geliyoruz: Özellikler ve performans notlarımıza. Xiaomi 11T ve Xiaomi 11T Pro’nun bu noktada biraz daha bariz formda ayrıldığını söyleyerek kelama başlayabiliriz. Çünkü 2 telefonda da farklı işlemciler tercih edilmiş durumda.

Xiaomi 11T’te MediaTek MT6893 Dimensity 1200 5G işlemcisi kullanılırken, Xiaomi 11T Pro’da ise Qualcomm Snapdragon 888 5G işlemci kullanılıyor. 2 telefonun işlemci noktasında birleştiği nokta, 5G dayanağına sahip oldukları. Böylelikle ülkemizde 5G kullanıma sunulduğunda bu telefonlarla 5G suratında internete erişebileceksiniz.

İşlemcilerin ayrıntılarına gelecek olursak, Xiaomi 11T’de yer alan Dimensity 1200 işlemci, 6nm fabrikasyon sürecine dayanıyor ve MediaTek’in selef işlemcisi Dimensity 1000+’a kıyasla yüzde 20 daha süratli çekirdekler içeriyor. İşlemcinin prime çekirdeği 3.0 GHz frekansında çalışırken, ona yardımcı performans odaklı 3 Cortex-A78 çekirdeği de 2.6 GHz frekansında güç üretiyor. 4 adet Cortex-A55 verimlilik odaklı çekirdeklerinin ise 2.0 GHz frekansında çalıştığı Dimensity 1200, içeriğinde Mali-G77 MC9 grafik ünitesini de taşıyor. Şu anda piyasadaki en âlâ amiral gemisi işlemcilerinden biri olan Dimensity 1200’ün test sonucundan da bahsedecek olursak, Geekbench’te aldığımız kıymet 841 puan tek çekirdek, 3121 puan çoklu çekirdek skoru olarak karşımıza çıkıyor. Bilhassa bu işlemcinin 3.0 GHz frekansında çalışan tek çekirdeğinin epey yüksek puan ürettiğinin altını çizelim.

Xiaomi 11T’nin başka teknik özelliklerine baktığımızda, telefonda 8 GB RAM ve 128 GB depolama alanının kullanıldığını görüyoruz. Xiaomi 11T performans açısından RAM konusunda eli geniş bir telefon olurken, depolama alanında da çok kâfi bir kapasite sunuyor. Bu ortada 11T’nin genel performansının da AnTuTu Benchmark testinde 532 bin 357 puan olduğunu söyleyelim ve 11T Pro’ya geçelim.

Xiaomi 11T Pro’da ise az evvel de söylediğimiz üzere Snapdragon 888 işlemci kullanılıyor. Qualcomm’un yeni tanıttığı ve 2022 yılında çıkacak amiral gemisi telefonlarda göreceğimiz (bunlardan biri de Xiaomi 12 modeli) Snapdragon 8 Gen 1’in selefi pozisyonunda olan Snapdragon 888, pek çok kişinin de bildiği üzere üst düzey performans ve yeteneklere sahip bir işlemci.

5nm fabrikasyon sürecine sahip olan Snapdragon 888, böylelikle 11T Pro’nun pil verimliliğine de takviye sağlarken, performans manasında ise güçlü Kyro 680 çekirdeklerine güveniyor. Adreno 660 grafik ünitesini içeren işlemciye 8 GB RAM eşlik ediyor ve bu takımda 256 GB dahili hafıza da yer alıyor. Bunlar sonucunda bir amiral gemisi telefondan beklenebilecek düzeyde altyapı ve performansı sağlayabilen Xiaomi 11T Pro, yaptığımız Geekbench testinden tek çekirdekte 811 puan, çoklu çekirdekte ise 3380 puan sonuçlar alırken, AnTuTu Benchmark testine geldiğimizde ise tam 699 bin 591 üzere epeyce yüksek bir skorla bizleri karşılaştırıyor.

Uygulama kullanımı ve oyun performansıyla kıymetlendirecek olursak her 2 telefon da ziyadesiyle başarılı bir grafik çiziyor. PUBG, Asphalt 9 Legends, Call of Duty Mobile üzere taşınabilir platformda tanınan ve yüksek performans isteyen oyunları çok rahat çekilde çalıştırabilen Xiaomi 11T ve 11T Pro, böylelikle hem genel kullanım hem oyun noktasında performans beklentilerine yanıt veriyor. Pekala, telefonların pil performansları nasıl?

Xiaomi 11T ve Xiaomi 11T Pro Pil Ömrü

Hem Xiaomi 11T hem Xiaomi 11T Pro, 5000 mAh kapasitesinde batarya içeriyor. Bu ziyadesiyle geniş bir kapasite ve her 2 telefon için de günlük kullanım için ziyadesiyle uygun. Hatta klasik kullanımla 2 telefonla da 2’inci günü çıkartabiliyorsunuz.

Ayrıntılara geldiğimizde Xiaomi 11T ile 29 saate kadar konuşma müddeti, 15 saate kadar internette dolaşma ve 23 saate kadar da görüntü izleme tecrübesi elde edebileceğinizi söyleyebiliriz. Xiaomi 11T Pro’da ise bu müddetler biraz daha ölçülü çıktı ki bu da varsayım edilebileceği üzere işlemci farkından kaynaklanıyor. 11T Pro ile 22 saate kadar konuşma, 13 saate kadar internette dolaşma ve 15 saate kadar da görüntü izleme müddeti elde edilebiliyor. Bu mühletler de tekrar pek kâfi.

Telefonların pil konusunda bir öteki öne çıkan özelliği ise ziyadesiyle süratli şarj olabilmeleri. Xiaomi 11T Pro, kutusu içinde tam 120W’lık şarj adaptörü bulunduruyor. Bu adaptör ile şarj ettiğimizde yalnızca 17 dakika içinde tam kapasite şarj olabilen 11T Pro, 10 dakika içinde ise bataryayı sıfırdan yüzde 72’ye kadar doldurabiliyor. Pekala, bu 10 dakikalık şarj ile ne yapabilirsiniz? 11 saat arama, 7 saat görüntü oynama, 5 saat internette gezinme ve 2 saat kadar Full HD görüntü kaydetmeniz mümkün.

Xiaomi 11T’ye geldiğimizde ise, onun da kutusundan 67 watt gücünde şarj adaptörü çıktığını ve bununla da sahip olduğu 5000 mAh kapasiteli bataryayı 36 dakika içinde tam kapasite doldurabildiğini söyleyebiliriz. Bu da tekrar ziyadesiyle kısa bir müddet.

Xiaomi 11T ve Xiaomi 11T Pro Kameraları

Xiaomi, etkileyici ve yenilikçi kamera teknolojileri geliştirmeye devam ediyor. Hatırlarsanız Xiaomi, Mi Note 10 modelini dünyanın birinci 108 MP kameralı akıllı telefonu olarak tanıtmıştı. Kamera konusunda her modelde üzerine koyan ve kullanım yelpazesini çeşitlendiren Xiaomi, 11T ve 11T Pro’da da kullanımı çok keyifli kameralara yer vermiş.

Xiaomi 11T ve Xiaomi 11T Pro’nun kameraları neredeyse tüm özellikleriyle tıpkı. Ortadaki tek fark görüntü noktasında çıkıyor. Xiaomi 11T, 4K görüntü kaydı ve 120 kareye kadar Full HD görüntü kaydı yapabilirken, Xiaomi 11T Pro’da 8K görüntü kaydı, 60 kare 4K görüntü çekimi ve 960 kareye kadar 1080p ağır çekim imkanı mevcut. Ortadaki tek fark bu. Pekala, öbür özellikleri neler?

Xiaomi 11T ve 11T Pro 108 MP ana kameraya sahip 3’lü kamera bloğundan oluşuyor. Tasarım açısından da telefonun ardında epeyce şık görünecek formda yerleştirilen bu kamera bloğunda öbür 2 kamera 8 MP ultra geniş açılı kamera ile 5 MP telemakro kamera oluyor.

Bu kameralardan 108 MP ana kameramız, 0.7 mikrometre lens ile 26 mm’lik geniş açılı çekimler yapabiliyor ve faz algılamalı otofokus içeriyor. 108 MP’lik bu kamera ile yaptığımız çekimler ziyadesiyle göze beğenilen gelen karelerden oluşurken, varlıklı ayrıntılar da karelerde dikkati çekiyor. Bu noktada olağan ki renk ve kontrast oranlarının optimize edilmesini sağlayan güçlü AI yeteneklerinin de devreye girdiğini söylemeliyiz. Böylelikle rastgele bir şartta hoş fotoğraflar çekebiliyorsunuz.

120 derecelik geniş açılı kamera da yeniden hoş görüntü çekimlerinde bulunabiliyor. Bu son derece geniş kamera, f/2.2 diyafram açıklığına sahip Sony IMX355 sensörü kullanıyor. Bu kamera ile şaşırtan derecede detaylı fotoğraflar çekebilen 11T ve 11T Pro, gürültü oranı epey düşük ve dinamik aralığın ziyadesiyle âlâ düzeyde olduğu fotoğraflar çekebiliyor.

Makro kamera geldiğimizde de birinci olarak kamera arayüzünden Muhteşem Makro modunu açmanız gerektiğini söyleyebiliriz. 5MP çözünürlüğündeki bu telemakro kameradan hem makro çekimlerinde hem de 2x optik, 10x dijital zumlu fotoğraf çekimlerinde yararlanabiliyorsunuz. Her 2 şartta da sonuçlar tesirli.

Telefonlarda kuşkusuz Gece Modu da var. Böylelikle düşük ışık şartlarında hoş sonuçlara imza atabilen Xiaomi 11T ve 11T Pro, ön kamerada da 16 MP’lik selfie lensi bulunduruyor. Tekrar tıpkı art kamerada olduğu üzere ön kameraya yapacağınız çekimlerde de AI, yani yapay zeka özelliğinden yararlanabiliyor ve HDR modunu açabiliyorsunuz. Yeniden portre modu da çok kullanmayı seveceğiniz bir öteki seçenek olacak.

Özetle

Evet, sonuç olarak kıymetlendirecek olursak, Xiaomi, 11T ve 11T Pro modelleriyle nitekim de ortaya hoş sonuçlar çıkarmış. 11T Pro için güncellenmiş Dolby Vision ekran, 120W üzere son derece süratli formda şarj olabilen 5000 mAh kapasitesindeki bataryası ve Snapdragon 888 işlemcisi ile farkını ortaya koyduğunu söyleyebilecekken, Xiaomi 11T içinse kullanıcılara emsal özellikleri daha bütçeye uygun formda sunmasıyla avantaj elde ettiğini söyleyebiliriz. Her ikisi de dizayndan performansına kadar kendinden ziyadesiyle şad bırakacak telefonlar olmuş. Şayet üst düzey akıllı telefonlar arıyorsanız bu 2 modele de bakmanızı tavsiye ederiz.

Xiaomi 11T ve Xiaomi 11T Pro Teknik Özellikleri
Eser Modeli Xiaomi 11T ve Xiaomi 11T Pro
Eser Tipi Cep Telefonu
CHIP Online Notu 90
Üretici Xiaomi
İşletim Sistemi Android 11
İşlemci MediaTek Dimensity 1200 5G
Çekirdek (CPU) 8
İşlemci Suratı 3.0 – 2.0 GHz
Ekran Teknolojisi AMOLED
Ekran Boyutu 6.67 inç
Ekran Çözünürlüğü 1080 × 2400 px
Grafik İşlemci Mali-G77 MC9
Bellek (RAM) 8 GB
Dahili Depolama 256 GB
Ön Kamera 16 MP
Art Kamera 108 MP
Art Kamera (2) 8 MP
Art Kamera (3) 5 MP
Çift Sınır Yok
Wi-Fi Var
NFC Var
GPS Var
LTE (4G) Var
HDMI (MHL) Yok
Bluetooth Var
FM Radyo Yok
Batarya Kapasitesi 5 mAh
Parmak İzi Sensörü Var
Yüz Tanıma Var
Boyutlar 76 × 164 × 8.8 mm
Yük 203 gr.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu