Oyun

AOC Q32E2N İnceleme

  • Kolay heyetim
  • Büyük ekran
  • QHD çözünürlük
  • Geniş renk üretimi
  • İmaj performansı
  • Adaptive Sync dayanağı
  • Entegre hoparlörler

Bugün AOC’nin Q32E2N monitörüne yakından bakacağız. Bu monitör, günlük kullanım ve profesyonel kullanımlar için ülkü şartları sunmasıyla öne çıkıyor. Dizaynıyla epeyce heybetli bir görüme sahip olan AOC Q32E2N, tam 31.5 inç boyutunda bir ekranı bulunduruyor ve bu ekranıyla bizlere QHD çözünürlüğünde manzara sağlıyor. Bu boyuttaki monitörler, bilhassa çoklu uygulama ve pencere kullanımları için ülkü olurken, kuşkusuz iyi  bir seyir keyfi ve hatta oyun oynamak isteyenler için de tercih ediliyor.  Her 3 durumda da yüksek çözünürlük ve renk doğruluğu değerli ki bu monitör de bunları karşılayacak düzeyde.

AOC Q32E2N’nin tasarım ayrıntılarına geçmeden evvel, monitörün ziyadesiyle kolay bir konseyime sahip olduğundan kelam edebiliriz. Kutusundan ekran, stand bacağı ve stand haline 3 kesim olarak çıkan monitör, birkaç dakika içinde kullanıma hazır hale gelebiliyor. Stand bacağının ortasında kablo idaresi için bir boşluk bulunurken, stand ise epeyce sağlam ve istikrarlı duruyor. Bilhassa büyük ekranlı monitörlerde istikrar epey önemli, o nedenle bu tip monitör satın alım evresinde buna bilhassa dikkat etmenizi öneririz.

Monitörün kontakları ortasında 1 adet HDMI 1.4 portu, bir adet DisplayPort 1.2 portu yer alırken, çabucak bunların yanında ses çıkışı için 3.5 mm girişinin bulunduğunu da söyleyelim. Bunların yanı sıra monitörde dahili hoparlörler de mevcut. 2 adet 3W’lık hoparlör bulunduran ekran, yüksek ses çıkışıyla da multimedya tüketimlerinde bekleneni sağlıyor. Bu ortada monitörde, ekranı öne ve geriye 6.5 mm ve 23.5 mm biçiminde eğebileceğiniz ergonomik özellliklerin yer aldığını ve VESA duvar askısı yoluyla duvara monte edilebildiğini de belirtelim.

Monitörün manzara özelliklerine geldiğimizde, kullanılan IPS panelin pek hoş bir imaj ürettiğiyle başlayabiliriz. IPS panel, bilhassa geniş görüş açısı ve doygun renk üretimi konusunda düzgün bir tercih. Bu monitör 178 dereceye kadar görüş açına sahip, ayrıyeten 16.7 milyon renk görüntüleyebiliyor. 250 nit parlaklık, 3000:1 kontrast oranının yanı sıra, sRGB renk gamutunun yüzde 104’ünü, Adobe RGB renk uzayının yüzde 77’sini ve NTSC renk gamının yüzde 72’sini kapsayan monitör, 4ms reaksiyon mühleti ve 75Hz tazeleme suratı üzere değerli kıymetlere de sahip.

Bunlarla birlikte ekran boyutu, imaj kalitesi ve QHD çözünürlük ile profesyonel kullanım muhtaçlığını karşılayabilen monitör, günlük kullanımda da ziyadesiyle iş görüyor. Sağladığı parlak ve canlı renkler ile sinema ve dizi keyfini pekiştirirken, Adaptive Sync senkronizasyon teknolojisini desteklemesiyle oyuncular için de âlâ bir platform halini alabiliyor.

Monitörün renk kalibrasyonu kutusundan çıktığı haliyle çok tatmin edici. Lakin dilerseniz kendiniz de çok sayıda ayarı yapabiliyorsunuz. Monitörün menü sistemi hayli ayrıntılı. Ayrıyeten Türkçe lisan takviyesine sahip olması da avantajlı yanı.

Bu ortada monitörde Low Blue Light ve Flicker Free teknolojileri de kullanılmış. Ekrandaki mavi ışık düzeyini düşüren ve bu sayede imajın rengini değiştirmeden ziyanlı mavi ışığı engelleyebilen Low Blue Light, bilhassa ekranda uzun okumalar yapacağınızda işinize bir oldukça yarayacak. Flicker Free de titreşen ışık düzeylerini azaltıyor ve bu da yeniden göz yorgunluğunun en aza inmesini sağlıyor. Bu özellikleri yeni bir monitör alacağınızda kesinlikle aramanızı tavsiye ediyoruz.

Özetle

AOC Q32E2N, sahip olduğu özellikleri ve genel çizgileriyle pek başarılı ve istikrarlı bulduğumuz bir monitör oldu. Epey büyük boyuttaki ekranı ve QHD çözünürlüğüyle, geniş ekran kullanımını önemseyenler tarafından tercih edilebilir. Profesyonel kullanımlar için güzel bir eküri olacaktır kanaatindeyiz. Boş vakitlerde sinema ve oyun seanslarında da geri çevirmeyecek olması da hoş bir başka yanı oluyor.

AOC Q32E2N Teknik Özellikleri
Eser Modeli AOC Q32E2N
Eser Çeşidi Monitör
CHIP Online Notu 90
Üretici AOC
Ekran 31.5 inç
Çözünürlük 2560×1440
Tarama Suratı 75 Hz
Görüntüleme Oranı 16:9
Panel IPS
Reaksiyon Mühleti 4 ms
Parlaklık 250 kandela
Kontrast (Tipik) 3000:1
Görüş Açısı 178/178 derece
VGA Yok
DisplayPort 1.2 1 adet
HDMI 1.4 1 adet
Kulaklık Var
Hoparlör Var
Boyutlar 730 x 434 x 57.67 mm
Yük 7.42 kg.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu