Donanım

LG, TV’lerde daha gerçekçi detaylar ve renkler sunacak teknolojisini tanıttı: OLED EX

LG Display, CES 2022‘de sergileyeceği teknolojilerini tanıtmaya devam ediyor. Şirket, son olarak OLED ekranlara nazaran parlaklığı %30’a kadar artırabileceğini belirttiği OLED EX teknolojisini duyurdu. Açıklanan bilgilere nazaran LG, 2022’nin ikinci çeyreğinden itibaren TV’lerinde OLED EX teknolojisini kullanmaya başlayacak.

‘Evrim ve deneyim’

LG Display, daha yenilikçi dizaynlarıyla üst seviye müşteri tecrübeleri sunmayı amaçladıklarını belirterek yeni OLED EX teknoloji tanıttı. Şirket yeni teknolojilerinin isminin, evrim ve tecrübe sözlerinin İngilizce’leri olan “Evolution” ve “eXperience” sözlerinin kısaltmasıyla oluşturulduğunu belirtti.

OLED EX teknolojisi, hidrojenin kararlı izotoplarından birisi olan döteryum ve şirketin şahsileştirilmiş algoritmasına dayalı manzara işlemesi sayesinde geliştirildi. Şirket, geliştirdikleri algoritmanın oynatılan görüntü içeriğinin detaylarını ve renklerini daha yanlışsız bir halde tabir etmek için ekranın güç girişini hassas bir biçimde denetim edilmesini sağladığını söylüyor.

OLED EX ile daha ince çerçeveli TV’ler mümkün

LG Display yeni teknolojilerinin tanıtımını yaparken: “EX Teknolojisi sayesinde OLED EX ekranları, güneş ışığının bir ırmaktaki yansıması yahut bir ağaç yaprağının her bir damarı üzere rastgele bir bozulma olmaksızın eksiksiz, gerçekçi detaylar ve renkler sunmak için yeni imaj doğruluğu ve parlaklık seviyelerinin kilidini açar.” tabirlerine yer verdi.

OLED EX teknolojisi, ekranda daha gerçekçi detaylar ve renkler sunması için daha âlâ bir parlaklık sağlamasının haricinde panelin çerçeve kalınlığında da iyileştirilmeler yapılmasına imkan tanıyor. Şirket, 65 inçlik bir panelin çerçeve kalınlığını 6mm’den 4mm’ye düşürülmesini sağlayacağını söylüyor.

LG Display, Güney Kore ve Çin’deki OLED üretim tesislerinde üretilen tüm OLED TV ekranlarına 2022’nin ikinci çeyreğinden itibaren OLED EX teknolojisini entegre etmeye başlayacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu