Donanım

AMD Renoir-X grafik üniteleri olmadan geliyor

Intel’in Alder Lake mimarisini çok geniş yelpazede piyasaya sunacağını duyurmasının akabinde AMD de kimi orta tahliller üzerinde çalışmaya başladı. Grafik ünitesi olmayan AMD Athlon 4000 giriş düzeyi işlemcilerin akabinde AMD Renoir-X savları da güçleniyor. 

AMD Renoir-X neler sunacak?

AMD bilhassa masaüstü Zen 3 mimarisi ile orta, üst, performans segmentlerinde değerli işler yapıyor. Bununla birlikte giriş düzeyi yani Pentium ve Celeron işlemcilere karşı net bir karşılığı yok. Ryzen 3 serileri çip krizi nedeniyle zati bulunamıyor. 

Geçtiğimiz haftalarda grafik ünitesi olmayan Athlon 4000 serisinin piyasaya çıkacağına dair kimi savlar gündeme gelmişti. Bu hafta da yeniden misal bir yapıya sahip Renoir-X ismindeki yeni seriye ilişkin tezler gün yüzüne çıktı. 

Kaynaklar Ryzen 7 4700 olduğunu düşündüğü 8 çekirdekli, Ryzen 5 4600 olduğunu düşündüğü 6 çekirdekli ve Ryzen 3 4300 olduğunu düşündüğü 4 çekirdekli 3 işlemcinin hazırlandığını argüman ediyor. Bu işlemciler 4GHz-4.4GHz ortasında turbo frekanslara sahip. Zen 2 mimarisi ise bu noktada biraz kırpılmış oluyor. 

65W TDP pahasına sahip olan işlemcilerin bir taraftan Alder Lake cephesine karşı rekabet ederken başka taraftan AMD’nin elde kalan stoklarını bitirmesine de yardımcı olacak. Kaynaklar rekabetçi bir fiyat etiketi belirleneceğini düşünüyor. 
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu