Donanım

AMD, işlemci güvenliğinde Intel ve Qualcomm’u solladı!

Teknoloji tutkunlarının merakla beklediği CES 2022 aktifliği tüm süratiyle devam ediyor. AMD, şirketin yükseltilmiş Zen 3 Plus mimarisine, yeni bir 6nm süreç düğümüne ve entegre GPU’ları için AMD’nin RDNA 2 grafik mimarisinin birinci çıkışına sahip olan dizüstü bilgisayarlar için yeni Ryzen 6000 CPU’larını resmi olarak CES 2022’de tanıttı.

AMD, Microsoft’un yeni güvenlik sistemini kullanan birinci yongayı üretti!

AMD, bugün Ryzen 6000 dizüstü bilgisayar işlemcilerini piyasaya sürdü. Ayrıyeten Microsoft’un yeni Pluton güvenlik işlemcisini birinci kullanan çipler olarak dikkatleri üzerine topladı. Aslında bu sistem, donanım ve şifreleme anahtarlarının güvenliğini sağlamak için Windows PC’lere Xbox gibisi güvenlik getirmek için tasarlanan yeni kuşak bir güvenlik yongasıdır.

Şaşırtan bir formda, AMD, Windows’taki en son güvenlik özelliklerini entegre etmek için Intel ve Qualcomm’u geride bırakan Pluton özellikli CPU’larla kapıdan çıkan birinci şirket oldu. Pluton, ekseriyetle bilgisayarları tehlikeye atmak için kullanılan ve yeni ortaya çıkan atak vektörlerini engellemek için tasarlanan özel bir sistemdir.

Microsoft, misal muhafazaları Windows PC’lere getirmeye çalışmak için tahsillerini fizikî akın müdafaasına sahip Xbox’tan aldı. Pluton, esasen, direkt CPU’da pişirilen Emniyetli Bilgi Süreç Modülünün (TPM) bir evrimi olarak karşımıza çıkıyor.

AMD CEO’su Lisa Su, bugün bir CES 2022 basın toplantısında mevzuyla ilgili şunları söyledi:

Ryzen 6000 serisi, Microsoft Pluton güvenlik işlemcisini entegre eden birinci PC işlemcileri olacak. Microsoft ile birlikte geliştirme çalışmalarımız, dizüstü bilgisayarlardaki tüm taarruz vektörlerini ortadan kaldırarak sistem kimlik bilgileri, kullanıcı kimlikleri, şifreleme anahtarları ve ferdî bilgiler üzere kritik bilgileri daha uygun koruyor.

Bununla birlikte Pluton, dizüstü bilgisayarlarda AMD’nin yeni Ryzen 6000 serisi işlemcilerine dahil edilecek. bu yeni yongalarla yüzde 69’a kadar daha süratli görüntü düzenleme, 3D oluşturma performansının iki katından fazla ve 1080p oyun performansının iki katına kadar çıkma kelamı veriyor.

AMD, Ryzen 7000 serisinin çıkış tarihini açıkladı

AMD, CES 2022’de yeni jenerasyon masaüstü yongalarını tanıtırken, şirketin CEO’su Lisa Su da yakında çıkacak olan Zen 4 mimarisini kullanan ve yeni bir 5nm süreci üzerine inşa edilen Ryzen 7000 yongalarının 2022’nin ikinci yarısında geleceğini duyurdu.

Yeni jenerasyon yongalar AMD’nin LGA dizaynına geçiş yaptığı yeni bir AM5 soketine sahip olacak. Burada yongayı anakarta bağlamak için kullanılan pinler, şirketin geçmişte kullandığı mevcut PGA tasarımı yerine anakartta yer alacak. Ayrıyeten, PCIe Gen 5 ve DDR5’i destekleyecek ve AMD’nin yaklaşmakta olan donanımını Intel’in masaüstü için yakın vakitte piyasaya sürdüğü 12. Kuşak Alder Lake yongaları ile uyumlu hale getirecek.

Buna ek olarak, soket teknolojisindeki değişikliğe karşın mevcut AM4 soğutucularının yeni AM5 soketleriyle çalışmaya devam edeceği söyleniyor. Alışılmış şirket şimdilik çok fazla detay vermiyor. Bu yüzden AMD’nin bu yıl içinde yeni çipleri resmi olarak açıklamasını bekleyeceğiz.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu