Donanım

IoT için 12. Jenerasyon Intel Core İşlemciler Açıklandı

Intel, CES 2022‘de, evvelki jenerasyon taşınabilir işlemciden yüzde 40’a kadar daha süratli olan yeni 12. Kuşak Intel Core taşınabilir işlemcilerle performans hibrit mimarisini birinci defa taşınabilir platformlara taşıyan dünyanın en süratli taşınabilir işlemcisini duyurdu. Intel, insanların gereksinim duydukları her vakit ve her yerde hiçbir şeyden ödün vermeksizin bilgi süreç operasyonlarını gerçekleştirmelerini sağlayacak dizüstü bilgisayarlar yaratmak için güçlü özelliklere sahip bir dizi yetenek sunan 28 yeni 12. Jenerasyon Intel Core taşınabilir işlemcileri tanıttı.

Tam 12. Kuşak Intel Core masaüstü işlemci serisinin piyasaya sürülmesiyle, 12. Kuşak Intel Core işlemci ailesi birebir vakitte şirketin bugüne kadarki en ölçeklenebilir serisi haline geliyor ve tüketici, kurumsal, Objelerin İnterneti (IoT) ve başka uygulamalardaki dizaynları güçlendiriyor.

Intel’in İstemci Bilgi Süreç Kümesi Lider Yardımcısı ve Genel Müdürü Gregory Bryant, “Intel’in yeni performans hibrit mimarisi, inovasyonun suratını artırmaya ve bilgi sürecin geleceğini hızlandırmaya yardımcı oluyor,” dedi ve ekledi: “Ve 12. Jenerasyon Intel Core taşınabilir işlemcilerin piyasaya sürülmesiyle, yeni tecrübelere imkan tanıyor ve dizüstü bilgisayarlar için şimdiye kadarki en süratli işlemciyle performans standardını belirliyoruz.”

12. Jenerasyon Intel Core Mobile İşlemciler Piyasaya Sürülüyor

Intel, hem dünyanın en yeterli taşınabilir oyun platformu hem de şimdiye kadarki en süratli taşınabilir işlemci olan Intel Core i9-12900HK liderliğindeki yepisyeni 12. Jenerasyon Intel Core H serisi taşınabilir işlemcilerini piyasaya sürerek, sanayi başkanı taşınabilir performansı sunmaya devam ediyor.

Yeni Intel Core i9-12900 HK, Performance çekirdekler (P çekirdekler) ve Efficient çekirdekleri (E çekirdekler) Intel® Thread Director[1] yoluyla akıllı iş yükü önceliklendirme ve idare dağıtımıyla bir ortaya getirerek, tek ve çok iş parçacıklı uygulamalarda sistem performansını düzgünleştiriyor.

Intel 7 tabanlı yeni 12. Kuşak H serisi işlemciler şunları sunuyor:

  • 12. Kuşak Intel Core i9-12900HK’ye en süratli taşınabilir işlemci payesini kazandıran 5 GHz’e kadar frekans, 14 çekirdek (6 P-çekirdek ve 8 E-çekirdek) ve 20 iş parçacığı. Intel’in evvelki jenerasyonuna ve rakiplere nazaran performans liderliği sağlıyor.
  • En yeterli oyunlarda ve içerik oluşturma araçlarında eşsiz oyun tecrübeleri için performans artışı. Yeni 12. Jenerasyon Intel Core H-serisi, piyasanın evvelki taşınabilir oyun önderi olan Intel Core i9-11980 HK’ye nazaran %28’e kadar daha süratli oyun tecrübesi sunan dünyanın en yeterli taşınabilir oyun platformudur. 12. Jenerasyon Intel Core H serisi, içerik oluşturanlara vazifelerinin gerektirdiğinden fazlasını sunar. Örneğin kullanıcılar 3 boyutlu imaj almada kuşaktan nesile %43’ten daha yüksek performans artışından yararlanabilir.
  • DDR5/LPDDR5 ve DDR4/LPDDR4 modülleri için 4800MT/sn’ye kadar geniş bellek takviyesi – H serisi taşınabilir işlemciler için bölümde bir birinci.
  • Geçmişteki üzere Wi-Fi paraziti olmadan özel yüksek süratli kanallarda yaklaşık üç kat daha süratli temas [2]. Entegre Intel® Wi-Fi 6E (Gig+)[3]kullanımı sayesinde, kullanıcılara meskenden çalışma ve öğrenme özgürlüğü ve de problemsiz, yüksek kaliteli akışla rahatlık sunuyor.
  • 40 Gbps’a kadar transfer suratları ve birden fazla 4K monitör ve aksesuara PC kontağı sağlayan Thunderbolt™ 4 takviyesi.

Dizüstü bilgisayarlarının performansını bir üst düzeye çıkarmak isteyen oyun tutkunları, yaratıcı işlerle uğraşanlar ve profesyonel mühendisler için tasarlanan yeni 12. Kuşak Intel Core H serisi taşınabilir işlemciler, masaüstü seviyesinde performansı hareket halindeyken de sağlıyor. Şubat 2022’den itibaren mevcut sistemleri güçlendirecekler.

Genişletilmiş 12. Kuşak Intel Core taşınabilir ailesi, birebir vakitte yeni U ve P serisi taşınabilir işlemcileri de içeriyor. Performans odaklı, ince ve hafif dizüstü bilgisayarlar için tasarlanan, 14 adede kadar çekirdeğe ve 20 iş parçacığına sahip ve Intel® Iris® Xe integrated grafik özelliği barındıran yeni P serisi işlemciler, 28 W temel güçte çalışıyor. Form faktörü için optimize edilmiş ince ve hafif dizüstü bilgisayarlar için tasarlanan U serisi işlemciler ise, 9 ila 15 W’ta çalışıyor. Bu taşınabilir işlemciler; katlanabilirler, 2 –i1’ler, ayrılabilirler ve öbürleri dahil olmak üzere OEM’lerin 2022’de sunacağı çeşitli ince ve hafif dizüstü bilgisayarlarda ve son teknoloji form faktörlerinde muhtaçlık duyulan performans için özel olarak üretildiler.

Eşzamanlı günlük iş yüklerini, iş üretkenliğini ve hatta tam yüksek çözünürlükte (FHD) oyun tecrübesi sağlamayı üstlenecek formda tasarlanan 12. Jenerasyon Intel Core U ve P serisi taşınabilir işlemciler, hem Windows hem de Chrome işletim sistemleri için tasarlanan aygıtlar da dahil olmak üzere 2022’nin birinci çeyreğinde satışa sunulacak.

12. Kuşak Intel Core Masaüstü İşlemci Ailesinin Yeni Üyeleri ve Yeni Platform Seçenekler

12. Jenerasyon Intel Core masaüstü işlemci ailesine bugün 22 yeni işlemci katıldı. Ailenin yeni üyeleri, Intel Core i9’dan Pentium ve Celeron’a kadar çeşitlilik gösteriyor. Bu işlemciler (65 watt ve 35 watt’lık) oyun, yaratıcılık ve üretkenlik için ölçeklenebilir güç ve benzersiz performansı sunuyor. Intel, ayrıyeten yeni 65 watt’lık işlemcilere eşlik eden yeni Intel® Laminar Soğutucuları da tanıttı.

Intel, bunların yanında, geniş bir dizi tüketici  işlemcisini destekleyecek yeni Intel® H670, H610 ve B660 yonga kümelerini de tanıttı. Yeni yonga kümesi seçenekleri; PCIe 4.0 sınırlar, entegre Intel® Wi-Fi 6E (Gig+) ve Intel® Volume Management Device (VMD) üzere Z serisinin olağanüstü yeteneklerinin birçoklarını -ve de bellek  sürat aşırtma süreci için desteği- sunuyor.

Intel Evo İle Taşınabilir Bir Dünya İçin Yeni Tecrübeler

12. Kuşak Intel Core taşınabilir işlemcilerin piyasaya sürülmesi, dizüstü bilgisayarlar ve öbür hareket halindeki form faktörleri için Intel Evo platformundaki güncellemeleri de beraberinde getiriyor. Bu güncellemeler Intel’in Project Athena inovasyon programının üçüncü sürüm özellikleri ve kilit tecrübe göstergeleriyle doğrulanıyor. Yeni katlanabilir ekranlar ve birinci defa U ve P serisine ek olarak H serisi de dahil olmak üzere, 12. Kuşak Intel Core taşınabilir işlemcilerle birlikte tasarlanan 100’den fazla dizaynın Intel Evo doğrulamasını geçmeye başlaması bekleniyor ve bunların birçok 2022’nin birinci yarısında satın alınabilecek.

Yanıtlama suratının yanında, gerçek dünya şartlarında pil ömrü, anında uyanma ve süratli şarj, ek bir sistem ihtiyaçları seti ve “akıllı işbirliği” ismi verilen testler de üçüncü sürümün özelliklerine ekleniyor. Yapay zekâ tabanlı art plan gürültüsü tedbire, entegre  Wi-Fi 6E (Gig+), Intel® Connectivity Performance Suite[1] ve opsiyonel yapay zekâ ile hızlandırılmış kamera görüntüleme efektleri üzere teknolojiler sayesinde, akıllı işbirliği bilgisayarda görüntü konferans uygulamaları üzerinden işbirliği yaparken gelişmiş bir tecrübe sağlıyor.

Intel, tecrübesi aksesuarlarla geliştirmek gayesiyle, Thunderbolt™ ve Bluetooth aksesuarları için Intel ortak mühendisliği ve testleriyle desteklenen uçtan uca tecrübeler oluşturmak için Engineered for Intel® Evo™ ve Intel® Evo™ vPro® programını duyurdu.

Intel vPro Platformu: Tüm İşletmeler İçin Tasarlandı

On beş yıldan uzun bir müddettir kesimdeki donanım tabanlı güvenlik ve performans çıtasını yükselten Intel, işletmelere yönelik 12. Jenerasyon Intel Core işlemcilerin işletme sınıfı performansından yararlanan özel bir yaklaşım sunmak için Intel vPro® platformunun yeni sürümlerini işletmelere sunuyor.

  • Intel vPro Enterprise: Her ölçekteki işletmeler için işletme sınıfı bilgi süreç, üstün güvenlik, çağdaş yönetilebilirlik ve istikrar sağlayan tam özellikli platform. Şu anda, Intel vPro® Enterprise for Chrome ile Chrome işletim sistemini destekliyor.
  • Intel Evo Tasarımı Intel vPro: Evo ve vPro’nun sağladığı imkanları, daha üst seviyede kullanıcı tecrübelerine muhtaçlık duyan taşınabilir profesyoneller için bir ortaya getiriyor.
  • Intel vPro Essentials: Temel bilgisayar idaresi özellikleri dahil olmak üzere yerleşik güvenlik ve performans özellikleriyle küçük işletmelerin temel bilgi süreç muhtaçlıklarını karşılıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu