BilimTeknoloji

Almanya’da elektrikli araçlara sağlanan teşvik 3 milyar euro’yu aştı

Almanya’da elektrikli araçlar için devlet tarafından sağlanan teşviklerin kıymeti 2021’de bir evvelki yıla nazaran yaklaşık 4,7 kat artarak 3 milyar euro’yu aştı.

Alman Haber Ajansı’nın (DPA) Federal İktisat ve İhracat Denetimi Dairesi’ne (BAFA) dayandırdığı habere nazaran, ülkede elektrikli ve plug-in hibrit araçlara yönelik devlet teşvikleri 2021’de geçen yıla kıyasla 4,7 kat arttı.

2020’de kelam konusu araçlar için 652 milyon euro teşvik verilirken, bu sayı 2021’de 3 milyar euro’yu aştı. Teşvikler için başvuran sayısı da 229 bin 951’den 585 bine yükseldi.

Alman hükümetinin müddeti bu yılın sonunda dolacak teşvikleri 2022 sonuna uzatması beklenirken, hükümetin, teşvikleri uzatarak ülkede elektrikli araçlara olan talebi artırması hedefleniyor.

Emisyon salımı maksatlarına ulaşmak için 2030’a kadar trafikte 15 milyon elektrikli arabanın olmasının amaçlandığı ülkede, liste fiyatı 40 bin euro’nun altında olan elektrikli arabalar için 9 bin euro devlet ve üretici teşviki bulunuyor.

Öte yandan, Almanya’da güç piyasası düzenleyici kurumu olarak faaliyet gösteren Federal Ağ Yönetimi’nin (BNetzA) bilgilerine nazaran, ülkede kamuya açık elektrikli araba şarj istasyonu sayısı 1 Aralık itibariyle 11 bin 600 artarak 50 bin 901’e yükseldi.

Gelecekteki hareketliliğin (mobility) “iklim dostu” olmasını hedefleyen Alman hükümeti, 2030’a kadar 1 milyon şarj istasyonu kurarak ülkenin elektrikli araba altyapısını sağlamlaştırmayı hedefliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu